Çankırı’ya sürgün edilen Eğitim-Sen’li Orak hedef gösteriliyor

MEB tarafından Çankırı’ya sürgün edilen Eğitim-Sen üyesi Ali Orak, yerel gazeteler tarafından hedef gösteriliyor. Haberlere tepki gösteren Orak, suç duyurusunda bulunacağını bildirdi. Eğitim-Sen MYK üyesi Ebru Yiğit, sürgün bölgelerinin özel olarak seçildiğine dikkat çekti, Orak’ın can güvenliğinden kaygı duyduklarını dile getirdi.
Eğitim-Sen üyesi Ali Orak, Gezi isyanı, 1 Mayıs, Soma, Özgecan, Berkin Elvan eylemlerinin de aralarında olduğu demokratik eylemlere katıldığı gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Çankırı’ya sürgün edildi. Orak, sürgün edildiği kentte yayın yapan yerel internet siteleri tarafından hedef gösterilmeye başlandı.

“Haberci18”, “HDP’den aday olan eğitimci Çankırı’ya kimya öğretmeni olarak atandı” başlığıyla yaptığı haberde, Orak’ı hedef gösterdi. Orak’ın 2014 yerel seçimlerinde HDP’den belediye başkan adayı olduğunu belirten haberde, “Çankırı’ya HDP’li öğretmen atanırken sorumlu sorumsuzlar, yetkisiz ve etkisiz yetkililer uyuyorlar mıydı?” cümlesi dikkat çekti.

“Çankırı Bülteni” adlı site ise “Çankırı’ya HDP’li öğretmen atadılar” başlıklı haberinde Kimya öğretmeni Orak’ın HDP üyesi olmasını krimalize etmeye çalıştı. Site Orak’ın demeçlerini yayınlayan ajansımıza da “PKK’ya yakınlığı ile bilinen ETHA” şeklinde yansıttı.

Haberlere ilişkin ETHA’ya konuşan Eğitim-Sen üyesi Ali Orak, “Beni açıkça hedef göstermeye yönelik haberlerdir bunlar. Sürgün edildiğim okul genç öğrencilerin bulunduğu meslek lisesi. Ders çıkışında koridorlarda beni gören öğrenciler “geliyor” diyerek, tekbir getiriyorlar. Olumsuz bir tepki oluştu” dedi.

Orak, “Haberci18” ve “Çankırı Bülteni” hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağını belirtti.

‘YAŞANACAK OLUMSUZLUKLARDAN MEB, VALİLİK VE EMNİYET SORUMLUDUR’
Eğitim-Sen Merkez Kadın Sekreteri Ebru Yiğit, son zamanlarda sendikaları ve sendika üyelerine yönelik baskıların arttığına dikkat çekti.

12974287_1178623678838528_3982874115081420950_nDaha önce “Polis” adlı bir sitede KESK üyelerinin resimlerinin “Terör örgütü üyeleri” başlığıyla yayınlanarak hedef gösterildiklerini hatırlatan Yiğit, Milli Eğitim Bakanlığı’nın politikalarından beslenen bu tür sitelerin haber yaparak eğitimcileri hedef gösterdiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın haksız sürgün ve baskılarlara, bu tür haberlerin önünü açtığını vurgulayan Yiğit, “Kamu görevlilerinin seçme ve seçilme hakı vardır. Ali Orak da bu demokrati hakkını kullanarak HDP’den belediye başkan adayı olmuştur. 7 Haziran’dan sonra savaşı tırmandıran hükümet, üyelerimize karşı baskı ve soruşturma saldırısını arttırdı. Orak’la birlikte 7 KESK üyesi arkadaşımız, sürgün edildi dedi.

Çankırı‘ya gönderildiği günden beri Orak’ın can güvenliğinden kaygı duyduklarını vurgulayan Yiğit, “Endişeliyiz” dedi. Yiğit, Eğitim-Sen olarak, gerekli suç duyurusu ve başvuruları yaptıklarını bildirdi, “Yaşanacak olumsuzluklardan Milli Eğitim Bakanlığı, valilik ve Emniyet sorumludur” diye kaydetti.

Bu tür saldırılarla ilk kez karşılaşmadıklarını belirten Yiğit, daha önce Balıkesir‘de 2 Eğitim-Sen üyesinin can güvenlikleri kalmadığı için tayin istemek zorunda kaldıklarını, aynı şeyin Muş‘ta da yaşandığını hatırlattı. Yiğit, atama yapılan iller arasında Giresun gibi illerin de olduğunu anımsatarak, şunları söyledi: “AKP ve Milli Eğitim Bakanlığı, sendikal mücadeleyi yerellerde engellemeye çalışıyor. Çünkü baskı, sürgün ve soruşturmalara rağmen Eğitim-Sen üyeleri sendikal mücadeleden geri durmuyor.”

‘BASKILAR BİZİ DE ÜYELERİMİZİ DE YILDIRAMAYACAK’
Sürgün edilen illerin özellikle belirlendiğini kaydeden Yiğit, Eğitim-Sen üyeleri daha bu illere gitmeden “Terör nedeniyle sürgün geldiler” yönünde algı operasyonlarının gerçekleştirilerek, hedef gösterildiklerini söyledi.

Eğitim-Sen Merkez Kadın Sekreteri Ebru Yiğit, sözlerini şöyle tamamladı: “Baskı ve sürgünler bizi de, üyelerimizi de yıldıramayacak. Gittiğimiz her yerde mücadelemizi sürdüreceğiz. Saldırılarla bizim üzerimizden tüm kamu emekçilerine gözdağı verilmek isteniyor. Bunun farkında olan Ali Orak ve diğer tüm üyelerimiz bütün haklarınını kullanarak, başvuru yapacak.”
Etkin Haber Ajansı

EN SON EKLENENLER