Çaresizliğin diğer adı: Kolberlik

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Rojhilat (doğu) ile Başûr (güney) Kürdistanı sınırında son günlerde peş peşe sınır tüccarlarının yaşamını yitirdiğine yönelik haberler düştü ajanslara. Kürdistan’ı dört parçaya bölen sınırların ölüm sınırları olması başlı başına bir trajedi iken; Rojhilat ile Başûr sınırında son zamanlarda yaşanan ölümlere bakıldığında ise bambaşka bir trajedi ortaya çıkıyor. Onun adı ise kolberlik. Yani sınırda zengin tüccarların mallarını yevmiye karşılığında taşıyan hammallar.

İşte son günlerde Rojhilat ile Başûr sınırında yaşamını yitirenlerden biri de 21 yaşındaki Akam Mihemed. Sınır hattında daha çok İran askerleri tarafından katledilen ya da sarp kayalıklardan geçerken uçurumlara yuvarlanan kolberlerden farklı olarak Akam Mihemed, çığ düşmesi sonucu yaşamını yitirdi.

Mahabad’ın Xaneqa Köyü’nden olan Akam Mihemed Hamzazade’nin babası, Rojhilat Kürdistan İnsan Hakları Örgütü’ne yaptığı açıklamada, çocuğunun diplomasını almasına 4 ay kaldığını belirtiyor ve ekliyor: “Oğlum yaşamını idame ettirebilmek için gitmişti Serdeşt’e. Akam sıvacılık işçisiydi. Ama kışın işi yoktu. Ev kirasını ödeyebilecek parası yoktu. Çaresizce iki aydır kolberlik yapıyordu. Sadece geçimini sağlayabilmek için karın ve çığın altında kaldı.” Oğlunun sınır ticareti yapabilecek sermayesinin olmadığını belirten acılı baba, “Akam beş kiloluk her ticaret eşyası başına 5 İran Tümen’i alıyordu, bu da 2 bin Irak Dinar’ı eder” diyor.

Rojhilat’ta işsizlik ve geçim sıkıntısı insanları kolberliğe sevk ediyor. Genellikle İran pasdarları tarafından vurulmalarıyla gündeme gelen kolberler, son zamanlarda çığ düşmesi sonucu ölümlerle gündeme gelmeye başladı. İnsan Hakları Örgütleri’nin verdiği bilgiye göre bu kış boyunca 18’i çığ düşmesi sonucu olmak üzere 43 kolber yaşamını yitirdi.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR