Cem Özdemir: İktidar Maraş’ta farklı bir algı yaratıyor

Maraş’ta çoğunlukla Alevilerin yaşadığı bölgeye konteyner kent kurulması kararının sadece bölge insanını değil aynı zamanda kendilerini de tedirgin ettiğini söyleyen Cem Özdemir, Terolar Köyü’nün bilinçli bir şekilde seçilmesi hususunda kafaları karıştıran bir girişim olduğunu dile getirdi.
Maraş Katliamı’nı hatırlatan Özdemir şunları söyledi: “78’de yaşananlar hala hafızalarda iken, o dönemin acıları tam olarak sarılmamışken, bölge insanını tedirgin edeceğini bile bile bu kararın alınmasını ve karar üzerinde ısrar edilmesini anlamış değilim. Bölge insanının hassasiyetlerini ve karşı duruşunu anlamaya çalışmak yerine, zaten mağdur durumda olan ve türlü türlü acılar çekmiş sığınmacıları bu tartışmanın içine çekmek ve bölge insanı ile karşı karşıya getirmenin arkasında umuyorum başka hesaplar yatmıyordur.”

Farklı bir algı yaratılma çabası var
AFAD kampları hakkında hiç de yabana atılmayacak iddialarının olduğunu da ifade eden Özdemir şunları söyledi: “Bölge halkının haklı korkuları orta yerde duruyorken, böylesi verimli bir ovaya hangi mantıkla bu kampın kurulması kararının alındığını ben de sorguluyorum. Yine olayı saptırarak, bir kısım basın yayın organlarında Alevilerin sığınmacı ve göçmenlere sanki karşı olduğu algısının yaratılmaya çalışılması da zaten yeterince gerilim yaşayan ülkede, yeni bir gerilim alanı yaratmaktan başka bir şey getirmeyecektir. Yerinden edilmeyi, öteki kılınmayı ve ayrımcılığı en iyi bilenlerden olan Alevilerin, yerinden edilenlere sırt çevireceğini iddia etmek de tek başına tarihi bilmemektir.”

‘Canı gönülden destekliyorum’
Görünen köyün kılavuz istenmeyeceğini de ifade eden Özdemir son olarak şunları belirtti: “Alevilerin geçmişte yaşadıkları biliniyor ve günümüzdeki sorunları ise hala görmezden geliniyor. Yok sayılıyorken, bölgenin demografik yapısını değiştirmeye ve Aleviler üzerindeki baskılara yenisini eklemeye yönelik çabalardan bir an önce vazgeçilmesini umuyor ve gerek Maraş Yaşam Platformu, gerekse Avrupalı Alevi aktivistleri canı gönülden destekliyorum.”
ERDAL ALIÇPINAR/KÖLN

EN SON EKLENENLER