Cem Özdemir’den Erdoğan’a ‘bunlara oy vermeyin’ yanıtı

0
170

Almanya’da 24 Eylül’de yapılacak genel seçimler öncesi bu ülkedeki Türk kökenli seçmenlere, “Türkiye düşmanı” olarak tanımladığı Hristiyan Demokratlar, Sosyal Demokratlar ve Yeşiller’e oy vermemeleri için çağrı yapan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a Yeşiller partisinin Eş Başkanı Cem Özdemir’den yanıt geldi. Cem Özdemir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’daki seçimler için yaptığı boykot çağrısına, “O listede olmak bizim için bir şeref kaynağı” yanıtını verdi.

“O listede olmasaydık hayal kırıklığına uğrardım”

Almanya’nın batısındaki Manheim kasabası yakınlarında düzenlenen bir termik santral karşıtı eylem sırasında DW Türkçe’ye konuşan Özdemir, “Sayın Erdoğan’ın seçim çağrısıyla ilgili sadece şunu söylemek istiyorum. İyi ki varız o listede. Olmasaydık zaten hayal kırıklığına uğramıştım. Yani Yeşiller partisinin, Sayın Erdoğan’ın tavsiye etmediği bir parti olması, bizim doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. O listede olmak bizim için bir şeref kaynağı” dedi.

 “Erdoğan’ın listesinde müslüman düşmanı aşırı sağcı partiler yok”

 Partisinin seçimlerdeki liste başı adayı Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Ama tabii şu da dikkati çekiyor. O listede olmayan partiler. Aşırı sağcı, yani buradaki en büyük Müslüman düşmanı, en büyük yabancı ve Türk düşmanı olan AfD partisinin o listede bulunmaması, zaten her şeyi açık bir şekilde gösteriyor. Dünyadaki aşırı milliyetçiler, dünyadaki fanatikler, ister Alman kökenli olsun, ister Türk kökenli olsun, birbirine çok yakın. Yani Türkiye’deki aşırı milliyetçiler, AKP rejimi, MHP rejimi ve buradaki AfD birbirine çok yakınlar dünyaya bakış açılarında.”

“Bizim eleştirilerimiz Erdoğan ve AKP’ye, Türk vatandalarına değil”

Özdemir, “Biz ise buradaki demokratik görüşlü insanlar olarak Türkiye’ye yönelik mesajlarımızda şuna dikkat etmeliyiz. Bizim eleştirimiz Ankara’ya yönelik, Erdoğan rejimine yönelik. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik değil. Oradaki referandumdaki ‘hayır’ oyunu kullanan, aslında çoğunluğu temsil eden ama oradaki hileden ötürü seçimleri kazanamayan insanların biz sonuna kadar yanındayız” diye ekledi.

 “AKP’ye kendisini yakın hissedenler zaten Alman vatandaşı olmayan Türkler”

 Alman vatandaşı olan Türklerin zaten büyük çoğunluğunun Almanya’nın bir parçası olduğunu belirten Özdemir, “AKP’ye kendisini yakın hissedenler, daha ziyade vatandaş olmayanlar. Dolayısıyla bu tür çağrılar… ‘Bundan sonra sizi seçmeyeceğiz.’ Ya kimi kandırıyorsunuz? Zaten bugüne kadar bizi seçmediniz. Bundan sonra mı seçmeyeceksiniz? Siz bizim seçim hedefimiz değilsiniz. Benim partim, Birlik 90 Partisi hiçbir zaman fanatiklerin partisi olmadı. Bundan sonra da olmayacak. Dolayısıyla fanatiklerin ‘Sana oy vermeyeceğiz’ tehdidi beni tehdit etmiyor. Benim hedef kitlem fanatikler değil, sağ duyulu insanlar” dedi.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here