‘Cemevlerimiz, inancımız için Hayır’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Başkanlığı öngören anayasa 16 Nisan’da halk oylamasına gidecek. Referandum sürecine ait Alevi kadınlara mikrofon uzattık. Kadınlar, “Çocuklarımız için ve geleceğimiz için ‘Hayır’ diyeceğiz” diye konuştu.  Geçtiğimiz gün 14. duruşması görülen Sultangazi Pirsultan Abdal Cemevi duruşmasına katılan Alevi kadınlar PİRHA’ya konuştu. Kadınlar yaklaşan referandumda neden ‘Hayır’ diyeceklerini gerekçeleriyle anlatılar.           “

ALEVİ SUNNİ AYIRMASINLAR”

Türkiye için, vatan için, çocuklarımızın geleceği için ‘Hayır’ diyorum. Neden bir kişi yönetiyor Türkiye’yi. Bu kadar insanlarımızın haklarını alıyor, tek kendisi öncü oluyor. Olamaz, herkes onun gibi bir insan, herkes onun gibi bir yurttaş bu ne olacak ? İlerisi nereye kadar gidecek? Çocuklarımız için ‘Hayır, Hayır, Hayır’ diyorum. Diktatörlüğe ‘Hayır’ diyoruz. Asla bu ülkeyi tek bir kişi yönetemez. Biz camilere dokunmuyoruz, onlar da bizim cemevlerimize dokunmasınlar. Buna karşı her vakit ‘Hayır’ diyoruz. En kısa yoldan Azerbaycan’ı örnek almak istiyor. Başkan ne yaptı? Eşini yardımcı yaptı. Bizim başkanımız ne yapacak? Güveyini, kardeşini, yakınını yardımcı yapacak. Senin gibi, doğudan gelen, Antalyalı, Antakyalı biri olmayacak. Bunun için ‘Hayır’ diyorum. Gençlerimizi düşünüyorum, geleceğimiz gençlerimiz. Biz artık geldik gidiyoruz. Gençlerimiz için ‘Hayır’ diyorum. Her şeye ‘Hayır,’ özgürlüğe ‘Evet’ diyoruz. Kardeş gibi yaşayalım. Alevi sunni ayırmasınlar. Alevilere hak tanısınlar.

“DİNİ POLİTİKAYA ALET EDİYORLAR”

Dini politikaya alet ediyor. Tek adam istemiyoruz, geleceğimizden korkuyoruz. Cemevi hakkımızı elimizden almak istiyor. İnsanlarımızı ayırıyor. Cemevlerimizin özgürlüğünü istiyoruz. İnsanların özgürlüğü kısıtlamasın. Onun için ‘Hayır’ diyoruz. Reisicumhur madem tarafsızsınız, tarafsızca davranın. Cemevlerimize, kanallarımıza dokunmayın. Herkes dinini, inancını, kulluk görevini bildiği ve istediği gibi yapsın. Çocuklarımız askerliğini yapıyor. Vergimizi ödüyoruz. Cemevlerini yapmak için kendi cebimizden ödüyoruz, devletten para almadık, camiler yapılırken devlet yardım ediyor. Pir Sultan’ın dediği gibi “Dönen dönsün ben dönmesem yolumdan” biz haklarımızı arayacağız, haklıyız kazanacağız. Reyimize da ‘Hayır’ diyeceğiz.  Özgürce yaşamak istiyoruz biz Türkiye’de. (S.A)

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR