Cemevlerimize Saldırılara Bir Yenisi daha eklendi !

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Menemen Pirsultan Abdal kültür derneği Cemevinde aşure lokmaları pay edilirken tutulan matem orucu ve orda bulunan insanları  provoke etmek istenmiştir. Davet edilmediği halde orada bulunan bir kişi kuran okumak istedi. Buna karşı çıkan kurum dedesine ve Başkana kendini Gazeteci ve “Alevi” olarak tanıtan başka bir şahıs  ise siz kurana karşımız diyerek orda bulunan yurttaşları  kışkırtmak istemiştir.

Olay 14.08.2022 tarihinde İzmir Menemen pirsultan Abdal kültürderneği cemevinde gerçeklemiştir.Aşureler pay edildiği sırada bir vatandaş kuran okuyacağını söylemiştir bunun üzerine şube  başkanı Aliekber Onay Cemevlerimiz İbadethanemizdir Erkanlar Pirler tarafından yönetilir bizler ibadetlerimizi Türkçe gibi anladığımız dilde gerçekleştiriyoruz bu nedenle kendi erkanımız dışında bir uygulamanın mümkün  olmayacağını belirtmiştir. Aynı zamanda Cemevi Dedesi Ali Kılıç ise şahsa okumak istediklerini anlayacağımız Dilde “Türkçe”okuduğunuz sürece bunda sıkıntı olmayacağını belirtmiştir fakat şahıs bunu reddetmiştir.

15.08.2022 tarihinde Gerçek Menemen Gündem  adlı internet gazetesi sanki saldırya uğrayan Cemevi ve içersinde bulunan Aleviler değilmişçesine provoke etmiştir.Cemevi başkanı Aliekber ONAY ve psakd yöneticilerini, kurum dedesini Ali Kılıç’ı fişleyen sözde “Alevi ve Gazeteci” sahte, yalan,asılsız paylaşımlarda bulunmuştur.

Bugün saldırıya uğrayan cemevi yöneticiler ve çok sayıda yurttaş basın açıklaması yaparak Cemevlerine sahip çıktıklarını ve Cemevlerinin İbadethanimizdir dedi.

 

ALEVİNET / İzmir

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR