Cemil Çiçek: Başkanlık sistemi diktatörlüğe yönelebilir

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

AKP Milletvekili Ceml Çiçek başkanlık sistemine ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu. CNNTURK yayınında konuşan Çiçek, sistemin katı disiplinli partilerle diktatörlüğe gidebileceğine dikkat çekerken; parti içi disiplini işleten partilerle memleketin yönetilemez hale geleceğini savundu.

Çiçek, “Başkanlık sisteminde kıta avrupasında katı disiplinli partiler olursa, bu diktatörlüğe yönelebilir, daha sert bir başkanlık yönetimi olabilir. Tersi, parlamenter sistemi kabul ettiniz. Eğer Amerika’daki gibi gevşek bir parti sistemini kabul ederseniz, o zaman da 550 kişi varsa, 550 genel başkan olur. 550 tane fikir ortaya çıkar. O zaman da memleketi yönetemezsiniz” diye konuştu.

Başkanlık sistemiyle 2 önemli alanda daha düzenlemeler yapılması gerektiğini söyleyen Çiçek, bunların seçim mevzuatı ve siyasi partiler yasası olduğunu söyledi. Bu düzenlemelerin de sistemlere uygun şekilde düzenlenmesi gerektiğini söyleyen Çiçek, “Hangi modeli istiyorsak ona uygun siyasi partiler taslağı olması gerekiyor. AKP’nin bir çalışması var bildiğim. Buna parallel hangi modeli benimsiyorsanız da ona uygun seçim mevzuatını yeni baştan gündeme getirmeniz lazım” dedi. (HABER MERKEZİ)

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR