Cerablus tiyatrosu

HÜSEYİN ŞİMŞEK

Fırat Kalkanı operasyonu ile ÖSO’ya bağlı cihatçıların kontrolüne geçen Cerablus’ta tam bir hayal kırıklığı yaşanıyor. Uzun zaman sonra kente elektrik verilmesi, ilçe merkezinde “polis” şapkalı cihatçı devriyelerin gezmesi ve Türkiye’nin “Geri dönün” çağrısı yapmasına rağmen ilçe merkezi ve köylerine toplam hedefin yüzde onu olan 5 bin 418 kişi geri döndü.

50 bin hedefi tutmadı
Savaştan önce köylerde yaşayanlarla ile birlikte nüfusu 50 binin üzerinde olan Cerablus’ta şu an IŞİD kontrolünde iken ilçeyi terk etmeyen 20 bin kişi ile birlikte toplam 25 bin kişi yaşıyor. Geçtiğimiz ay sınır kapısından 2 bin 800 kişi geçerken bunlara bir ay içerisinde 2 bin 618 kişi daha eklendi. AKP Hükümeti’nin hedeflediği “50 bin dönüş” hedefine ise yaklaşılamadı.

Antep’in Karkamış ilçesinin karşısında yer alan ve bu ilçe üzerinden geçiş yapılan Cerablus’a dönüşlerin istenildiği gibi olmaması üzerine hükümet harekete geçti. Medya aracılığıyla dönüşleri teşvik etmek isteyen AKP, operasyonun ilk günlerinde Cerablus’a götürdüğü gazetecilere yenilerini de ekleyerek ilçe turu yaptırdı. Aile ve Sosyal Politikalar eski Bakanı, şimdiki Antep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Hükümet yetkilileri ile görüştükten sonra akreditasyon sınırlaması koyduğu gazetecilere de yasağı kaldırdı ve üç minibüs dolusu gazeteciyi Cerablus’a götürdü.

“Cerablus gezisi”nde gazeteciler, Türk bayrağının asıldığı ve okul olarak kullanılacağı açıklanan cezaevini, Türk polisi şapkası takan cihatçıların bekçilik yaptığı ve sivil halkın dolaştığı sokakları, yeniden eğitime açıldığı söylenen okulu gezdirildi. İlçedeki iş olanaklarına ilişkin bilgilerin verilmediği gezide, sivil halkın güvenlik ve refah içinde yaşadığı vurgulandı ve “hayat normale döndü, geri dönülebilir” şeklinde bilgiler verildi.

“Bizde ekmek bedava”
Valilik tarafından gazetecileri “gezi” sırasında dağıtılan bildiride ise Cerablus’ta IŞİD yönetimi ve AKP destekli ÖSO yönetimi karşılaştırıldı. Bildiride, Cerablus’ta IŞİD döneminde 1 kilogram Suriye ekmeğinin 2,5 TL’ye satıldığı, fırının ise hijyen şartlarını taşımadığı belirtilirken, ÖSO yönetiminde iki STK tarafından, un ihtiyacı AFAD’ca karşılanan fırınlardan ekmekler çıkartıldığı ve bedava dağıtıldığı anlatıldı. Bildiride geri dönüş vurgusu sık sık yapılarak, “Ülkemizde Geçici Barınma Merkezleri veya şehirlerde yaşayan Suriyeli misafirler, Fırat Kalkanı Operasyonu ile terör örgütlerinden arındırılan Cerablus’a dönmek için İl Göç İdaresi Müdürlüğümüze geri dönüş başvurusunda bulunmaktadırlar” denildi.

birgün

EN SON EKLENENLER