Cerabluslu öğretmen: Ahlaksızlık ve işkence diz boyu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 TSK ve ÖSO gruplarının himayesindeki Cerablus’ta, ahlaksızlığın diz boyu, işkence ve eziyetin serbest olduğunu söyleyen kentli öğretmen, “Türkiye barbar sürüsünü Suriye’ye sokarak kaostan başka bir şey yaratmadı” dedi.

“Fırat Kalkanı” harekatı ile TSK’nin ve desteğindeki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gruplarının DAİŞ’le çatışma yaşamadan teslim aldığı Kuzey Suriye’nin Cerablus kentinde yaşayan yurttaşlar, yaşamlarının işkenceye dönüştüğünü söyledi. “Fırat Kalkanı” operasyonuna katılan grupların DAİŞ’ten farkının olmadığını belirten Cerabluslu yurttaşlar, Türkiye’nin kente girmesi ile sayısız Türkçe eğitim veren okul açıldığını ve yeni okul binalarının inşa edildiğini belirtti.

‘ÖSO EŞİTTİR DAİŞ’

Telefon ile görüştüğümüz Muhammed adlı Cerabluslu, DAİŞ işgali altında zulüm yaşadıklarını, Türk askeri ile birlikte ÖSO gruplarının kente girişi ile rahat bir nefes alacaklarını ve kurtulduklarını sandıklarını; ancak DAİŞ üyelerinin kenti terk etmesi ile gelen sayısız grubun kendi hakimiyet alanını kurup halka zulüm etmeye başladıklarını ifade etti. Cerablus’ta her bir mahallenin ÖSO içinde bulunan farklı bir gruba ait olduğunu dile getiren Muhammet, “Bir mahalleden diğer mahalleye geçen insanlar didik didik aranıyor. Kimlik kontrollerinin ardından diğer mahalleye geçebiliyoruz. Bu gruplar istemediği takdirde hiçbir yere gidemiyoruz. Mahallede işimizi hallettikten sonra geri dönüş yolunda da aynı muameleyi görüyoruz” dedi. ÖSO guruplarının DAİŞ’ten hiçbir farkının olmadığını ifade eden Muhammet, “ÖSO eşittir DAİŞ” diye konuştu.

‘EVLER BU GRUPLARIN İŞGALİ ALTINDA’

Cerablus merkezinde oteli olduğunu söyleyen Muhammet, Cerablus’un DAİŞ işgalindeyken otelinin DAİŞ üyeleri tarafından karargah olarak kullanıldığını, ÖSO grupları geldiğinde ise bu sefer de bu gruplar tarafından karargah olarak kullanıldığını ifade etti. Türkiye’nin desteklediği grupların ahlaktan yoksun olduğunu ifade eden Muhammet, “TSK ve ÖSO Cerablus’a girdiğinde yaptıkları ilk iş yurttaşların evlerine ve iş yerlerine el koymak oldu. Birçok ev bu grupların işgali altında ve bu evler tamamen fuhuş yuvasına çevrilmiş durumda” şeklinde konuştu.

Kentte sürekli tehdit altında olduklarını dile getiren Muhammet, “ÖSO gruplarından kaynaklı sokağa çıkamaz durumdayız. Her gün sokakta bir yurttaş bu gruplara haraç vermediği için ya öldürülüyor, ya da öldüresiye dövülüyor. İnsanlar ekmek almak için bile sokağa çıkmaya korkuyor. Özellikle kadınlar tamamen evlere kapanmış durumda. Sokağa çıkan bir kadını bu gruplar ya kaçırıp kendi himayesine alıyor, ya da tecavüz ediyor. Burada en ufak bir hareketimiz ölümle eşdeğer” dedi.

‘TELEFON TAŞIMAK YASAK’

Can güvenliği olmadığı için ismini vermek istemeyen 23 yıllık Arapça dil öğretmeni, Cerablus’ta telefon kullanmanın yasak olduğunu söyledi. Telefon kullanan birinin yakalandığı zaman ya hücreye atılıp işkence edilerek öldürüldüğünü, ya da kentin ortasında kırbaçlandığını söyledi. Kendisinin kaçarak Türkiye’ye sığındığını dile getiren öğretmen, sınırın öbür tarafında onlarca akrabasının olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Kentte sürekli evler basılarak arama yapılıyor. Evde hoşlarına gitmeyen bir şey bulduklarında tüm ev halkını gözaltına alıyorlar. İnsanların telefon kullanımı yasaklandı ve telefonla yakalanmamak için insanlar telefonlarını farklı yöntemlerle saklıyor. Cerablus’ta DAİŞ işgalinin son bulması hiç bir şeyi değiştirmedi. DAİŞ varken insan hayatı ucuzdu, bunlar varken de insan hayatı ucuz.”

‘SARHOŞ OLUP EVLERİ TARIYORLAR’

Kentte ÖSO gruplarının her şeyi yapmakta özgür olduğunu dile getiren öğretmen, “Geçen hafta bir ÖSO üyesi içki içip sarhoş olduktan sonra elindeki silahla rastgele evleri taramaya başladı. Evlerde olan onlarca kişi yaralandı. Yaralananlar içinde benim akrabalarım da vardı. Yaralıların bir kısmı Cerablus’ta tedavi edildi. Bir kısmı ise Türkiye’ye getirildi. Benim bir akrabam Karkamış Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Durumu şimdi iyi. İki gün önce tekrar Cerablus’a gittiler” diye belirtti.

‘TÜRKİYE KAOSTAN BAŞKA BİR ŞEY GETİRMEDİ’

Türkiye’nin Suriye’ye “Huzur götürdük” söyleminin yalandan ibaret olduğunu dile getiren öğretmen, “Kente huzur getirdikleri için tecavüz arttı. Ahlaksızlık diz boyu. Kentte bulunan gruplar her şeyi yapmakta ve halka eziyet yapmakta özgür. Türkiye barbar sürüsünü Suriye’ye sokarak kaostan başka bir şey yaratmadı” dedi.

Erdoğan Alayumat / Hacı Yusuf Topaloğlu – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR