Çerağlar yakıldı, semahlar dönüldü

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Bir çok yerde olduğu gibi dün İstanbul Alibeyköy Pir Sultan Abdal Cemevi’nde katılımın yoğun olduğu Xızır cemi gerçekleşti.  

Sessiz sedasız, gösterişlere bürünmemiş bir halkın ritüeli olan Xızır Türkiye’nin birçok bölgesinde yapılan cemlerin ardından sona erdi. Darda olanın yardımına koştuğuna inanılan Bozatlı Xızır’a yakaranlar, hayallerini, umutlarını, sağlık ve barış dileklerini bir kez daha yinelediler.

İstanbul Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Alibeyköy Şubesi’nde bir araya gelen Aleviler Xızır orucunun son ve kutsal günü sayılan Perşembe akşamı ceme durdular.

Hali vakti yerinde olanların kurbanlarını kestiği bu günde, kimileri de lokmalarını alarak cemevinin yolunu tuttu. Cemevinin girişinde bulunan Pir Sultan Abdal heykelinin yanındaki suya dilekleri ile para atanlar, taşın üzerine dualar ederek mumlarını yaktı.

Cem öncesinde Xızır’ın kendileri için ne ifade ettiğini sorduğumuz kadınlar, “Hızır kimseyi darda koymasın. Çocuklarımızın yardımcısı olsun” sözleriyle dile getirdi.

İlk defa Xızır cemine katılan 32 yaşındaki Turgut Kaya, Dersim’de kurbanını da kesip gelmiş. “Hızır herkese farklı tarihlere geliyor” diyen Kaya, Xızır’ın her darda kaldığında yetiştiğini söyledi.

Cemin zakirlerinden Sinan Budak da, “Xızır bolluk ve bereketin simgesidir. Doğaya tabiata can veren Xızır’dır” dedi.

Saatin yaklaşmasına yakın kimi evlerinde, kimi ise cemevinde orucunu açtıktan sonra cem salonuna geçti. Birbirine karşı hoşgörü içinde salona girenler dedenin huzurunda niyaza durdu.

Dolup taşan salonda Pir Hüseyin Güzelgül halktan cemi yapmak için rızalık istemesinin ardından cem ritüeli başladı.

Cemde ilk olarak ayakta olan halka dar duası veren Pir Güzelgül, ardından Hızır orucunu anlattı. Güzelgül, Xızır orucunun bölgelere göre 3 ya da 7 gün gibi değişiklik gösterdiğini söyledi.

Ardından cemaatten rızalık isteyen Pir Güzelgül, on iki hizmet sahiplerine toplu bir dua verdi. Ardından da Bahi Çeven ile Hanifi Akyüz dede ile birlikte Hüseyin Güzelgül, çerağ uyandırarak on iki hizmet gerçekleştirdi. Zakirler Daimi Aslar, Sinan Budak ve Alican Hüner’in çaldığı ve söylediği deyişler eşliğinde, ‘Seyir için değil hak için ola’ denilerek semaha duruldu.

Cemin ardından getirilen lokmalar halka pay edilerek dağıtıldı ve kesilen kurban yemeği verildi.

Sevim Kahraman/İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR