Ceylanpınar davasında 5’inci savcı süre istedi, Kürtçe için ‘bilinmeyen dil’ denildi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Çözüm sürecinin bitirilmesine gerekçe yapılan Ceylanpınar davasında 4’üncü savcıda değişti. Dosyaya bakan 5’inci savcı mütalaa için zaman istedi, dava tahliye çıkmadan 4 Ağustos’a ertelendi. Kürtçe ifade edilen son sözler ise, tutanaklara “Bilinmeyen dil” olarak geçti.

Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde 22 Temmuz 2015 tarihinde çözüm sürecinin bitirilmesi ve çatışmalı dönemin başlamasına gerekçe yapılan polis memurları Feyyaz Yumuşak ve Okan Acar’ın evlerinde ölü bulunmasıyla ilgili süren davanın 6’ncı duruşması Urfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Daha önce 4 kez savcısı değiştirilen davanın mütalaa vermesi beklenen savcısının yeniden değiştirildiği görüldü. 9 sanıklı davanın duruşmasına 4 tutuklu sanıktan Mehmet Naci Yılmaz, Sedat Aydın ve Hüseyin Aydın tutuklu bulundukları cezaevinden SEGBİS sistemi ile bağlanırken, Urfa Cezaevinde tutuklu bulunan Hasan Aydın mahkemede hazır bulundu. Duruşmaya İnsan Hakları Derneği (İHD) Urfa Şubesi, HDP Ceylanpınar ilçe yöneticileri ve tutukluların aileleri ve sanık avukatları katıldı.

Son sözleri sorulan sanıklardan Sedat Aydın, Kürtçe “Söyleyeceğim bir şey yoktur” dedi. Mehmet Naci Yılmaz, Hüseyin Aydın ve Hasan Aydın da Kürtçe söyleyecek bir şeylerin olmadığını belirtirken, sanıkların Kürtçe ifadeleri “Bilinmeyen bir dil” olarak tutanaklara geçirildi.

Daha sonra dava avukatları, savcının değişimi nedeni ile hazırlanması gereken mütalaanın hazırlanmadığını, esas savunmayı mütalaaya karşı yapacaklarını, ancak bu süre zarfında müvekkilleri üzerinde hiçbir delil olmadığından dolayı tahliyelerini talep etti. Dava avukatlarından Eyüp Sabri Tinaş ise, müvekkilleri üzerindeki tüm delillerin çürütüldüğünü bu nedenle müvekkillerinin tahliyesinin yanı sıra eksik hususların giderilmesini talep etti.

Dava savcısının değişikliğinden kaynaklı yeni savcı da ek süre talep etti. Mahkeme sanıkların tutukluluklarının devamına karar vererek mahkemeyi 4 Ağustos’a erteledi.

‘OĞLUM SUÇUNU BİLMİYOR’

Duruşma sonrası konuşan tutuklu Sedat Aydın’ın annesi Bedia Aydın, 2 yıldır oğlunun içerde olduğunu belirterek, mahkemelerin her seferinde ertelenmesine tepki gösterdi. Çocuğunun suçsuz olduğunu ifade eden Aydın, “Allah hakkımızı onların yanına bırakmasın. Ne ben çocuğumun suçunu biliyorum, ne de çocuğum kendi suçunu biliyor. O gün oğlum evde uyuyordu. Akşam saat 4’te ağabeyinin arabası ile seyir halindeyken, yolda polisler tarafından arabanın eksik evrakı var diye durduruluyor ve durduruldukları yerde uzun süre bekletiliyorlar. Daha sonra oğlum beklemek istemeyerek kendi emniyete gidiyor. 4 kişi emniyet bahçesinde bekletilirken, o esnada bir ihbar telefonu geliyor. Oğlum dahil 4 kişinin 2 polisi öldürdüğü söyleniliyor. O gün bu gündür oğlum dahil 4 kişi tutukludur” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR