Ceyş El Siwar komutanı: Türkiye’nin hedefi İdlib

Post date:

Author:

Category:

Array

Rakka operasyonuna katılan Şehba bölgesinin askeri gücü Ceyş El Siwar’ın komutanlarından Ehmed Sultan Ebu Erac, Türkiye’nin artan Efrîn saldırılarına ilişkin olarak, “Türkiye’nin asıl amacı İdlib’i işgal etmektir. Hatta bunun için sınırda bazı grupları da eğitiyorlar. Onları donatarak, bizim bölgelerimize saldırtacaklar” dedi.

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD), Rakka’da “Büyük Savaş” adıyla yürüttüğü operasyon tüm hızıyla devam ediyor. Kenttin tamamen kuşatıldığı operasyonda yer alan Ceyş El Siwar (Devrimciler Ordusu) komutanlarından Ehmed Sultan Ebu Erac, Halep, Efrîn ve İdlib çevresinde yaşanan son gelişmelere ilişkin dihaber’e konuştu.

‘TÜRKİYE BAŞTAN BERİ PLAN YAPTI’

DAİŞ’e karşı en yoğun çatışmaları Şehba bölgesinde yaşadıklarını anlatan Erac, Türkiye’nin son dönemlerde o bölgede kendilerine dönük büyük saldırı hazırlıkları içinde olduğunu söyledi. Bu hazırlıkların hem siyasi hem de askeri anlamda yapıldığını kaydeden Erac, Türkiye’nin kendileriyle savaşmak istediğini ve saldırıları Rusya ile anlaşarak yapmak istediğini belirtti. Erac, kendilerine yönelik her türlü saldırıya karşılık verebilecek güçte olduklarını kaydederek, İdlip’in Türkiye destekli grupların hem siyasi hem de askeri merkezi haline getirildiğine vurguladı. Erac, “Türkiye ile Rusya’nın anlaşması sonucu Hama, Humus, Halep, Şam ve diğer yerlerden gelen bütün çeteler İdlib’e yerleştirildiler. Halep ve diğer yerlerden çıkan kişiler de buraya getirildi. Bu Türkiye’nin baştaki planıydı” dedi.

‘HEDEF İDLİP’İN İŞGALİ’

Türkiye’nin derdinin halkı korumak olmadığını söyleyen Erac, “Türki” diye tanımladığı bir İdlip’in yaratılmak istendiğine işaret etti. Bunun çalışmalarına çok önceden başlandığına değinen Erac, “Bu bölgeyi de denetimlerine alarak, askeri geçiş hattı olarak kullanacaklar. Ayrıca Suriye’nin başka kentlerinde çembere alınan ve sıkışan çeteler bu yol üzerinden kurtarılmak isteniyor. Kurtaracakları kişiler ise MİT’in DAİŞ ve El Nusra içinde bulunan adamlarıdır. Onun için Türkiye’nin asıl amacı İdlib’i işgal etmektir. Hatta bunun için sınırda bazı grupları da eğitiyorlar. Onları donatarak, bizim bölgelerimize saldırtacaklar” dedi.

RAKKA OPERASYONU

Kilometrelerce yol kat ederek Suriye halklarının kenti olan Rakka’yı kurtarmaya geldiklerini ve QSD’nin bünyesi altında operasyona katıldıklarını kaydeden Ceyş El Siwar komutanlarından Erac, DAİŞ’in Suriye’deki en büyük merkezinin Rakka olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Kentimizi onlardan almak için Şehba’dan gelerek, Rakka’da savaşıyoruz. Güçlerimiz arasında Kürt, Arap ve Süryaniler var. Halep, Hama, Humus buralardan savaşçılar var içimizde. İdlib’ten çok kişi var aramızda. Aramızda hiçbir fark yok. Hesekê, Rakka, Dêra Zor ve Dera’da halkımız için savaşmaya hazırız” diye konuştu.

Nazım Daştan – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR