Cezaevi açlık grevi eylemcileriyle dayanışma resmine el koydu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 Yenişehir Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan Filiz Gençer’in Semih Özakça, Nuriye Gülmen ve Kemal Gün ile dayanışmak için yaptığı resme idare tarafından el konularak imha edileceği söylendi.

Bursa Yenişehir Kadın Kapalı Cezaevinde bulunan tutuklu Filiz Gençer, 70 gündür işlerine geri dönmek için Ankara’da açlık grevinde olan Akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça ile çocuğunu cenazesini almak için 83 gündür açlık grevinde olan Kemal Gün’e destek vermek için yaptığı resme cezaevi yönetimi tarafından el konuldu. Alınan bilgilere göre Gençer’in yaptığı resim suç unsuru sayılarak “örgüt propagandası” gerekçesi ile el konulduğu ve imha edileceği belirtildi.

Öte yandan Yenişehir Kadın Kapalı Cezaevi ile Bursa H Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutuklular avukatları aracılığı ile dosyalarının ilk duruşma sonrasına kadar verilmediği duruşmadan sonra dosyalarının kendilerine verildiği belirtildi. Yenişehir Kapalı Kadın Cezaevinde bulunan tutukluların avukatları, görüşmelerin ses ve görüntü olarak kameraya alındığını bütün itirazlarına rağmen kamera eşliğinde müvekkillerle görüştürmeler yapılmaya devam edildiğini söyledi. Bu durumu kabul etmeyen tutukluların avukatları ile görüşmeme kararı aldığı aktarıldı.

Yine birçok cezaevinde yaşanan hak ihlallerinin bu cezaevlerinde de devam ettiği aktarılarak, 3 kişi ile görüş yapma haklarının engellendiği, kitap kısıtlamasının devam ettiği belirtildi.

İddialara ilişkin aradığımız cezaevi, yetkili kimsenin olmadığını belirtti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR