Cezaevi kanser etti

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

6 yıldır tutuklu bulunan Nihat Baymış, Şakran Cezaevi’nden kaldırıldığı hastanede kanser teşhisi konuldu. Baymış’ın abisi Vedat Baymış, kardeşinin sağlıklı girdiği cezaevinde hasta düştüğünü belirterek, adaletin sadece Kadir Topbaş’ın damadına değil tüm hasta tutuklulara uygulanması gerektiğini söyledi.

İzmir Şakran T Tipi 4 Nolu Cezaevi’nde 6 yıldır tutuklu bulunan lösemi hastası Nihat Baymış 5 gündür kaldırıldığı Yeşilyurt Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kemoterapi tedavisi görüyor. Güvenlik önlemleri altında tedavisi süren Baymış’ın durumu ciddiyetini korurken, vücudunda çeşitli bozukluklar meydana geldiği öğrenildi. Vücudundaki şekil bozukluğunun ileri düzeyde olduğu belirtilen Baymış’ın, kan kanserinin son evresini yaşadığı belirtildi. Diyarbakır’dan İzmir’e gelen ağabeyi Vedat Baymış kardeşinin durumuna ilişkin bilgi verdi.

‘CEZAEVİNE GİRERKEN SAĞLIKLIYDI’

Kardeşinin cezaevine girerken herhangi bir sağlık sorunu olmadığını ve son bir yıldır lösemi teşhisi konduğunu belirten Baymış, “Kardeşim 3-4 defa cezaevinde iç kanama geçirmesine rağmen ağır kesici verilip geri gönderilmiş. Tahliye olmasına 11 ay kaldı. Ağabeyim cezaevine girmeden önce hiçbir sağlık problemi yoktu. Şimdi ise lösemi teşhisi kondu. Cezaevi yetkileri tarafından bugüne kadar hiçbir bilgi verilmedi. Cezaevindeyken ağrıları vardı. Cezaevi yönetimine söylemesine rağmen her defasında migren deyip geçiştirdiler. Son evrelere yaklaştığından dolayı hastaneye kaldırmak zorunda kalmışlar. Rengi kararmış vücudunda şekil bozuklukları ulaşmış” diye konuştu.

ADALET SADECE KAVURMACI’YA MI?

“Adaletin herkese eşit uygulanması gerekir” diye sözlerine devam eden Baymış, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın sağlık sorunlarının gerekçe gösterilerek tahliye edilmesini hatırlatarak, “Ayrım olmaması lazım. Ama gel gelelim ki devletin adaleti bu şekildeymiş. Adaletin siyasi tutsaklara işlemediği kesindir. Onun dışında kendi yandaşları adalet ile beraber iç içe yaşıyor. Hasta tutsaklarımızı serbest bıraksınlar” şeklinde konuştu.

‘HASTA TUTSAKLAR GARDİYANLARIN İNSAFINA BIRAKILMIŞ’

Baymış ile birlikte aynı hastanede tedavi altında olan crohn hastası Özgür Halk Dergisi çalışanı Devrim Ayık’ın annesi Hülya Ayık da, Baymış’ın getirildiği ilk gün durumunun kötü olduğunu ifade etti. Bugün sağlam olarak cezaevine giren birçok kişinin sağlıksız cezaevi koşullarından dolayı hasta olarak çıktığını aktaran anne Ayık, tüm uyarılara rağmen hasta tutuklu ve hükümlülerin gardiyanların insafına bırakıldığını, “Gardiyanlar oğluma biz sadece ağır hasta olunca hastaneye sevk ediyoruz” sözleriyle anlattı. “FETÖ/PDY” soruşturmasıyla tutuklanan Topbaş’ın damadı Kavurmacı’nın özel bir sağlık kuruluşundan aldığı raporla tahliye edildiğine dikkat çeken Ayık, şöyle dedi: “Siyasi tutuklu ve hükümlüler hiçbir neden olmadan cezaevlerinde tutuluyor. Adalet, kardeşlik, özgürlük, demokrasi ve eşit haklarda yaşam diyorsak adalet tek taraflı olmasın. Siyasi tutsaklarımız serbest bırakılsın.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR