‘Cezaevinde infaz ettiler’

Post date:

Author:

Category:

Şırnak T Tipi Cezaevi’nde 28 Eylül 2016’da çıkan yangında 17 yaşındaki Cegerxwin Akdeniz ile birlikte yaşamını yitiren Seyit Rıza Şeran’ın (18) amcası Seydi Şeran, yeğeninin vücudunda yanık izi olmadığını, kafasının arkasına aldığı darbe ile öldüğünü belirtti. Yangından 5 gün sonra Seyit Rıza Şeran’ın yaralı olduğunu öğrendiklerini belirten Amca Şeran, cezaevi yönetiminden kimsenin kendilerini aramadığını söyledi.

Şeran, “Bizi doktorun yanına yönlendirdiler. Doktorun bizi görmek istediğini söylediler. Doktorun yanına gittiğimizde ise benimle yalnız konuşmak istediğini söyledi. Yalnız kaldığımızda bana yeğenim Seyit Rıza’nın öldüğünü söyledi. Ben itiraz ettim. ‘Nasıl olur, bize yangından dolayı yaralı olduğu söylenmişti’ dedim. Otopsisinin yapılıp cezaevi morguna götürüldüğünü aktardı” dedi.

Yanık yoktu

Cenazesini görmeye gittiğini belirten Amca Şeran, muhatap olacak kimseyi bulamadıklarını, sadece polislerin orada bulunduğunu aktardı. Ne doktor, ne morg yetkilisi, ne de savcının bulunmadığını kaydeden Şeran, “Poşeti açıp yüzüne baktığımda yüzünün sağlam olduğunu gördüm. Yüzünü kendime tam çevirmek için elimi başının arkasına attığımda elim kan doldu. Baktığımda kafasının patladığını gördüm. Oradaki polise ‘Bu kişi infaz edilmiş. Bunun kafası patlamış, bunun neresi yanmış. Yanan insanın en hassas yerleri tüyleri, tırnakları ve saçları olur’ dedim. O da zehirlenmiş olabileceği cevabını verdi” sözlerini kullandı. Şeran, otopsi raporunun da kendilerine verilmediğini söyledi. ŞIRNEX

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR