Cezaevinde ‘işkenceye’ karşı açlık grevi

0
157

Anamur T Tipi Kapalı Cezaevinde adli hükümlü Müslüm Çiftçi, kardeşine gardiyanların ve konulduğu koğuştaki mahkûmların işkencesine maruz kaldığını, bu sebeple 10 günü aşkındır açlık grevinde olduğunu duyurdu.

Mersin Anamur T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan adli hükümlü Müslüm Çiftçi, 8 Mayıs’ta telefonla kardeşi Ahmet Çiftçi’ye, cezaevinde ırkçı saldırılara maruz kaldığını anlattı. Kardeş Çiftçi, ağabeyinin kendisine önce gardiyanların kendisini darp ettiğini, daha sonra gardiyanlar tarafından konulduğu koğuşta “Bu adam size emanet” denilerek ve orada bulunan tutuklarca darp edildiği yönündeki iddialarını aktardı.

Çiftçi’nin halen darp edildiği koğuşta kaldığını da kendisine aktardığını belirten kardeş Çiftçi, “Ağabeyim darp sonucunda bir kolunun kırıldığını ve kaburgalarında da kırıkların olduğunu söyledi. Ağabeyim koğuşta kendisine yönelik ırkçı söylemler ve darp girişimlerinin halen devam ettiğini belirtti. Ayrıca revire gittiğini, kırıklar ile ilgili revirde kendisine rapor verilmediğini ve yaşadıklarını anlattığı dilekçelerin cezaevi yönetimi tarafından savcıya verilmediğini ifade etti. Ağabeyim bu yaklaşımlardan kaynaklı 10 günü aşkındır açlık grevine başlamış ve bu şekilde devam eder ise ölene kadar açlık grevini sürdüreceğini kaydetti” diye konuştu.

Ağabeyinin üzerindeki baskılardan kaynaklı endişeli olduklarını sözlerine ekleyen Çiftçi, ağabeyi Müslüm Çitçi’nin geçen yıl kaldığı Silifke M Tipi Cezaevi’nde de Kürt olduğu ve Özgür Gündem gazetesi okuduğu için ırkçı saldırılara maruz kaldığını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here