Cezaevine girmesine izin vermeyelim

0
123

Hakkında açılan 140’ı aşan davada ağır cezalar alan insan hakları savunucusu Eren Keskin, cezaevine girme tehlikesi ile karşı karşıya. Keskin için insan hakları örgütleri herkesi dayanışmaya çağırdı

Özgür Gündem gazetesine dönük saldırı, dava ve soruşturmalar ile birlikte insan hakları savunucusu avukat Eren Keskin de, gazetenin eş genel yayın yönetmenliği yaptığı süreçte hakkında açılan 140’ı aşkın dava nedeniyle cezaevine girme tehlikesi ile karşı karşıya. İnsan hakları örgütleri ağır hapis cezasıyla karşı karşıya olan Keskin için dayanışma ağı oluşturmaya hazırlanıyor. “Eren Keskin’le Dayanışma Ağı” oluşturmak için bugün bir toplantı yapılacakken, öncesinde insan hakları örgütleri bir açıklama yayınlandı.

Destek çağrısı

Herkesi bu dayanışma ağına destek olmaya davet eden İHD ve TİHV tarafından yapılan ortak açıklamada Keskin hakkında, “Mahkeme kararları genellikle adli para cezası ile sonuçlanmaktadır. Bu cezalardan bazıları kesinleşmiştir. Para cezalarının tamamını hesapladığımızda yüz binlerce Türk Lirası civarında. Bunların dışında, gazete yayın yönetmenliği yapması, çeşitli yazıları ve konuşmaları nedeniyle devam eden, doğrudan doğruya hapisle sonuçlanacak davaları da mevcuttur. Para cezaları ile ilgili adli süreç kısa sürede sonuçlanacağından dolayı bu paraların ödenmemesi halinde hapse girmesi kaçınılmazdır” denildi.

‘İyi ki varsın Eren Keskin’

Keskin’in kararlı bir kadın hakları savunucusu olduğu belirtilen açıklamada, “Eren Keskin arkadaşımızın, otoriter sistemin yargı baskısı ile hapse girmesine izin vermemek için kendisi ile dayanışmanın gerekli olduğuna inanıyor ve tüm insan hakları camiasını ve dostlarını dayanışmaya davet ediyoruz. İyi ki varsın Eren Keskin…” denildi.

Onlarca dava açıldı

Eren hakkında şimdiye kadar “örgüt üyeliği”, “cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemleri meşru göstermek”, “cumhurbaşkanına hakaret”, “vebir ve şiddet kullanılarak; baskı, korkutma, yıldırma, sindirme veya tehdit yöntemleriyle, terör örgütü kurmak, yönetmek ya da bu örgüte üye olmak” iddialarıyla yüzlerce davalar açıldı. Bu davaların birçoğunda Keskin’e hapis ve para cezası verildi.

İSTANBUL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here