Cezaevleri Genel Müdürü itiraf etti: İşkence var ama ‘münferit’

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nda cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri, darp ve işkence iddialarını yanıtladı. Cezaevlerinde işkence ve hak ihlallinin yaşandığını itiraf eden Yıldırım, cezaevlerindeki çıplak aramalara ilişkin ise “İhtiyaç olduğunda çıplak arıyoruz” savunması yaptı.  İşkence ‘münferit’miş!

Yıldırım, cezaevlerinde yer kalmadı iddalarına ise doluluk oranının yüzde 104’e ulaştığını söyledi. Çıplak arama işkencsine de değinen Yıldırım, “İhtiyaç olduğunda çıplak arama yapıyoruz” sözleri ile şikâyetleri doğruladı ancak çıplak aramaların mahkûmlara “kâğıt elbise giydirilerek” yapıldığını öne sürdü. Cezaevlerinde yaşanan işkencelere  “münferit” savunması yapan Yıldırım,  işkenceleri de şu sözlerle savundu: “Farklı kanallardan gelen hak ihlali iddialarını da mutlaka detaylarıyla incelemeye gayret ediyoruz. Çünkü, bizim kurumlarımız 195 bin hükümlü, tutuklunun olduğu ve 52 bin personelle yönettiğimiz kurumlar. Dolayısıyla, bu kurumlarda elbette münferit olarak bir takım olumsuzlukların yaşanma ihtimali her zaman vardır.” Yıldırım, tutsakların kitaplarının toplanmasını ise “Kapıya bariyer kurmak için’ kullanılabiliyor ve kitap sayısı artınca mahkûmlar koğuşlarda ‘rahat hareket edecek alan’ bulamıyor” sözleri ile savundu.

Özel birimler geliyor

Yıldırım, OHAL kapsamında cezaevlerinde alınan “tedbirlerin” büyük ya da çocuk ayrımı yapılmadan uygulandığını söyledi. Cezaevlerinde bazı tutuklu ve hükümlülere müdahale ederken özel kıyafetli, teçhizatlı görevlilere ihtiyaç duyulduğunu öne süren Yıldırım bazı mahkûmlara “sert müdahale”de bulunmak için bu tür bir birimin oluşturulacağını açıkladı. HABER MERKEZİ

Mevlit eşliğinde işkence!

Çağdaş Hukukçular Derneği Üyesi Avukat Günay Dağ’ın darp edilmesi ile gündeme gelen Maltepe Çocuk ve Gençlik İnfaz Kurumu’nda tutulan çocuk tutsaklara, cezaevi idaresi tarafından zorla namaz ve dini toplantı dayatıldığı iddia edildi. Birgün gazetesinden Erk Acarerek’in haberinde Maltepe Çocuk Cezaevi’ne giden Avukat Günay Dağ’ın anlatımına göre cezaevinde çocuklara idare tarafından mevlit tarzı toplantılar ve dini sohbetlerin dayatıldığı öğrenildi. Dayatmalara uymak istemeyen çocukların ise idare tarafından cezalandırıldığı ve işkence gördüğü aktarıldı.

EN SON EKLENENLER