Cezaevlerinde sıfır tedbir: Hijyen yok, maske yok, karantina yok

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Bir çok cezaevindeki tutuklular aileleri ile yaptıkları görüşmelerde, cezaevlerindeki endişe verici durumu aktardı.

Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nden Mazhar Güler, Tarsus 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Hadi Elçiçek ve Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde Serhat Tuncer adlı tutuklular aileleri ile haftalık telefon görüşmeleri gerçekleştirdi.

Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde Hepatit B ve akciğer rahatsızlıkları olan Mazhar Güler, Covid-19 salgınına karşı gerekli önlemlerin alınmadığı tepkisinde bulunduç

Güler, “Kişisel temizlik malzemeleri verilmiyor. Düzenli olarak sıcak ve soğuk su akmıyor. Koronavirüs salgınına ilişkin koğuşlarımızda dezenfektan çalışması yapılmadı. Yeterli kadar eldiven ve maske verilmiyor. Yemekhanelerdeki personeller eldiven ve maske takmıyor. Yemekler sağlıksız ve az veriliyor” dedi.

Tarsus 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan kalp hastası Hadi Elçiçek, iki günde bir havalandırmaya çıkarıldıklarını ve kendilerine kişisel temizlik malzemeleri verilmediğini belirtti.

Gardiyanların hijyen kurallarına uymadığını kaydeden Elçiçek, sıcak ve soğuk suyun düzenli akmadığını, hazır su aldıklarını sözlerine ekledi.

Elçiçek, “Koronavirüse dair bir önlem yok. Bir kadın gardiyanda koronavirüs çıktığı belirtiliyor. Cezaevinde karantina yok” bilgisini verdi.

Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Serhat Tuncer, şeker, tansiyon, kalp rahatsızlıklarının olduğunu belirtirken, kaldığı koğuşta kendisi gibi kronik hastalıkları olan tutukluların bulunduğunu aktardı.

Tuncer, “Kişisel temizlik malzemeleri verilmiyor. Revire ve hastaneye gitmede sorun yaşıyoruz. Havalandırmaya çıkarılmıyoruz” diye belirtti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR