‘Cezaevlerinden tabutlar çıkmadan harekete geçin’

Post date:

Author:

Category:

HDP Adana İl Örgütü ve HDK Adana İl Meclisi, 58’inci güne ulaşan açlık grevi eylemlerine dikkat çekmek için bir basın açıklaması yaptı. HDP İl binası önünde gerçekleşen açıklamaya tutuklu yakınları ve HDP, EMEP, ESP, Devrimci Parti üye ve yöneticileri katıldı. Açıklamaya katılan yurttaşlar, sloganları ile açlık grevlerinin başlamasına sebep olan tutsaklara yönelik tecridin insanlık suçu olduğuna dikkat çekti. Basın açıklamasını okuyan HDP Adana İl Eş Başkanı Hüseyin Beyaz, cezaevlerinden tabutlar çıkmadan tutukluların bir an önce taleplerinin karşılanmasını istedi.

24 farklı cezaevinde, toplam 227 siyasi tutuklunun süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminin, 58’nci günde olduğuna dikkat çeken Beyaz, ülkenin ilan edilen OHAL ile yarı açık cezaevine dönüştüğünü söyledi. Cezaevlerinde tutuklulara yönelik baskı ve hak ihlallerinin sonucu olarak açlık grevlerinin başladığına dikkat çeken Beyaz, açlık grevleri eylemlerinin riskli evreye girdiğini belirterek iktidardan açlık grevi eylemlerine ilişkin adım atmasını ve tutukluların taleplerini karşılamasını istedi.

‘KAYBEDECEK 1 SAAT BİLE YOK’

Kalıcı sağlık sorunları başladığı düşünülürse kaybedecek gün değil saat bile olmadığını dle getiren Beyaz, “Sessiz kalınırsa cezaevlerinden tabutlar çıkabilir. Durum çok ciddi. İnsan hayatı referandumdan da, her türlü siyasi çıkardan da daha önemlidir. Bedenlerini çözüm için ölüme yatıran insanların taleplerini, haklarını dinlemeye hiçbir siyasi kaygı engel olmamalı. Sessizliğin açıklaması olamaz. Çağrımızı tüm kurumlara yapıyoruz. Bu süreçte toplumun bütün kesimlerinin sağduyulu olması ve sorumluluk alması gerektiğini tekrar hatırlatmak istiyoruz” dedi.
 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR