Cezası bitene tahliye, sevki kabul edilene sevk yok

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Rize Kalkandere L Tipi Cezaevi’nde sevkleri kabul edilen tutukluların keyfi bir şekilde bekletildikleri, hasta tutsakların tedavi edilmedikleri, cezası tamamlananların da “disiplin soruşturması” gerekçesiyle tahliye edilmedikleri bildirildi.

Rize Kalkandere L Tipi Kapalı Cezaevi’nde hak ihlalleri artarak devam ediyor. Telefonla ailelerine bilgi veren tutuklular, maruz kaldıkları baskıları anlattı. Erzurum H Tipi Cezaevi’nden Menduh Savaş isimli arkadaşlarının rutubet ve nefes darlığı nedeniyle sevkini istediği; ancak bilinçli bir şekilde Erzurum’dan daha nemli olan Rize’ye sevk edildiğini anlatan arkadaşları, Savaş’ın çok zorlandığını ve durumunun her geçen gün daha da ağırlaştığını söyledi. Menduh Savaş’ın başka bir cezaevine sevk talebinin ise karşılık bulmadığı gibi, tedavisinin de engellendiği belirtildi.

Eyup Nantu ve Lokman Aslan isimli tutukluların da Van T Tipi Cezaevi’ne sevklerinin Adalet Bakanlığı tarafından onaylanmasına rağmen, sevklerinin yapılmadığını aktaran tutuklular, “Rize L Tipi Cezaevi İdaresi, her iki arkadaşımız hakkında açılan disiplin soruşturmalarını bahane ederek sevklerini engelliyor. Bununla birlikte aileleri de mağdur ediliyor” diye kaydetti.

Arif Hayme isimli tutuklunun da cezası tamamlanmasına rağmen, disiplin soruşturmaları gerekçesiyle tahliye edilmediğini ifade eden tutuklular, İranlı Kürt Tahir Umayimilan’ın durumu hakkında da şu bilgileri paylaştı: “Arkadaşımız Tahir Umayimilan uzun bir süredir, ağır hastalıkları nedeniyle hastaneye götürülüp getiriliyor. Ancak hastane doktorları, arkadaşımız Türkiye vatandaşı değil diye tedavisini yapmadıkları gibi ırkçı söylemlerle hakaret ediyorlar.”

Tutuklular cezaevi idaresinin hukuk ve mevzuat dışı uygulamalarını da ailelerine şu sözlerle aktardı: “Çıplak aramayı dayatıyorlar. Bunu reddeden tutuklular hakkında soruşturma açılıyor. İstemedikleri, hoşlarına gitmeyen kitaplarımızı gerekçesiz topluyorlar. Hüküm giymiş arkadaşlarımızla iletişimimiz engelleniyor. Ortak sohbet, spor gibi aktiviteler yasaklanıyor.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR