Cezayir’de yönetime el koyan general öldü

  0
  96

  Kamu televizyonu bu Pazartesi günü, general Gaid Salih’in öldüğünü duyurdu. Salih 79 yaşındaydı. Haberde başka bilgi verilmedi.

  Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Yardımcısı Gaid Salih, diktatörün devrilmesinden sonra ülkenin gerçek yöneticisiydi. Bu durum, 12 Aralık’ta Cumhurbaşkanlığı görevine Abdulmecid Tebbun’un seçilmesi ardından da değişmedi, zira sokaklar sistemi ayakta tutmaya yönelik olduğu tepkisiyle seçimleri ve yeni cumhurbaşkanını protesto etmeye ediyor.

  Salih, 1962 yılından beri rejimin temel direklerinden biriydi. Sivil bir iktidar görüntüsü arkasında, gölge iktidardı.

  Salih, son aylarda, toplumsal hareket Hirak’ın reddettiği sistemin son figürlerinden biri haline gelmişti. Eylemlerde sık sık “Gaid Salih defol” , “Halk ve ordu kardeştir, Gaid Salih ihanetçilerle birliktedir” şeklinde sloganlar atılıyordu.

  Cezayir halkının, Nisan ayında Abdulaziz Buteflika rejimine yol açan isyanı ardından, askerler iktidara el koymuştu. Rejimin düşmesine rağmen eylemler durmadı. Devam eden eylemlerde, 1962’den beri iktidarda olan sistemin bir bütün olarak lağvedilmesi talep ediliyor.

  Tepkilere rağmen iktidarın iplerini elinde tutan general Ahmed Gadi Salih, rejimi ayakta tutmaya çalışıyordu. Salih’in inadı ve diyalogu reddetmesi, krizin sürmesi ve derinleşmesine neden oluyordu.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here