CFWIJ: Türk polisi görevini yapan gazetecilere saldırdı

0
57

 

Gazetecilikte Kadın Koalisyonu (CFWIJ), Anayasa Mahkemesi (AYM) kararına rağmen rehin tutulan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun tahliye edilmesi için Sincan Cezaevi önündeki “Adalet Nöbeti”ni takip eden gazetecilere dönük saldırıya ilişkin açıklama yaptı.
Cezaevi önünde haber takibi yapan gazetecilerin darp edildiğinin belirtildiği açıklamada, gazetecilerin cep telefonları ve ekipmanlarına el konulmak istendiği hatırlatıldı. Gazetecilere karşı giderek artan polis şiddetini endişeyle takip ettiğini vurgulayan CFWIJ, “Türk yetkililerden gazetecilere karşı uygulanan söz konusu şiddetten vazgeçmeleri için çağrıda bulunuyoruz. Gazetecilik kamusal bir görevdir. Gazeteciler kamuoyunu ilgilen gelişmeleri takip etmekle yükümlüdür. Mesleki faaliyetleri engellenemez. Engellenmesi basın ve ifade özgürlüğüne yönelik bir saldırıdır” dedi.

‘GAZETECİLİĞİ ENGELLEYEMEZSİNİZ’

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:
“AYM’den çıkan ‘hak ihlali’ kararına rağmen tutukluluğu devam eden HDP Milletvekili Faruk Gergerlioğlu’nun tahliye edilmesi için tutulduğu Ankara Sincan Cezaevi önünde ‘Adalet Nöbeti’ tutanları takip eden Doğrusu Haber muhabiri Büşra Taşkıran ve Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Berna Kişin’e polis müdahale etti. Görüntü alması engellenen gazeteciler polis tarafından darp edildi. Cep telefonları ve ekipmanlarına el koymaya çalışan kolluk kuvvetleri ayrıca Artı TV kameramanı Nazım Fayık’ı da gözaltına aldı.

Gazetecilerin en temel görevi kamuoyunu ilgilendiren gelişmelerini takip etmek ve aktarmaktır. Mesleki faaliyetleri nedeniyle hiçbir gazeteci engellenemez. Hiçbir gazeteci mesleğini yaptığı için fiziksel şiddet uygulanamaz. Türk yetkililerden basın özgürlüğü ihlallerine yönelik uygulamalara son vermelerini talep ediyoruz. Tekrar söylüyoruz: Gazetecilik suç değildir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here