CHP’de kurultaya geri sayım sürüyor: Aday sayısı 4 oldu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

CHP’nin 36. Olağan Kurultayı için geri sayım başladı. 3-4 Şubat tarihlerinde “Adalet ve Cesaret” teması ile gerçekleştirilecek kurultayda, Ümit Kocasakal, Muharrem İnce’nin ardından eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da aday adaylığını ilan etti.

Genel merkezin, tüzüğe de uygun olarak, seçimlerin “çarşaf liste” ile yapılması yönünde irade koyması bekleniyor. Bazı il ve belediye başkanlarının blok liste olması yönünde kulis yürüttüğü öğrenilirken, blok liste için kurultay günü verilecek önergenin kabul edilmesi gerekiyor. En az 500 PM adayının olmasının beklendiği kurultayda, PM’nin büyük oranda yenilenmesi bekleniyor.

“Adalet ve Cesaret” temasıyla 3-4 Şubat tarihlerinde gerçekleşeçek CHP’nin 36. Olağan Kurultayı için geri sayım başladı. 150 gün süren kongre süreci tamamlanırken, kurultay delegelerinin profili de netleşti.

CHP gençleşti

Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl’ün verdiği bilgilere göre; CHP 30 bin mahallede sandık koyarken, 20 bin mahallede üye sayısının az olması nedeniyle delegelerini uzlaşma yoluyla belirledi.

Toplam 940 ilçede kongre yapılırken, bunların 532’sinde 2 aday, 74’ünde ise 3 aday yarıştı. Kongrelerde 238 kişi ilk kez ilçe başkanlığı koltuğuna oturdu, 265’i ise ikinci kez başkan oldu. İlçe başkanları arasında üç dönemden fazla devam eden bir başkan ise bulunmuyor. Kadın ve delege sayısı 2015’e göre yüzde 10 arttı. 750 başkanın yaş ortalaması 20 ile 50 arasında iken, 70’in üzerinde il başkanı 19’da kaldı.

80 il kongresinin 20’sinde kadınlar başkanlık için yarıştı, 5’inde başkanlık koltuğunu aldı. 29 ilin başkanı göreve ilk kez gelirken 27’si ise ikinci kez başkanlık koltuğuna oturdu. 58 il başkanının yaş ortalaması ise 20 ile 50 arasında. Toplam 1266 kurultay delegesinin 1090’ı seçilerek geldi. Delegelerin 248’ini kadınlar oluştururken, 740 kişi ilk kez seçildi.

Büyükerşen önerilecek

Önceki kurultaylarda eski genel başkanlar divan başkanı olurken, 36 Olağan Kurultay’da divan başkanlığı için Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in adı önerilecek. Delgeler kabul ederse kurultayı Büyükerşen yönetecek.

Beklenti çarşaf liste

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun basına kapalı olarak yaptığı son PM toplantısında “demokrasi” vurgusu yapması ve “Biz atanmışların değil seçilmişlerin partisiyiz. Seçim olacak kardeşim” yönündeki ifadeleri çarşaf liste yapılacağının işareti olarak yorumlanırken CHP tüzüğü de kurultayda çarşaf listeyi öngörüyor. Bugüne kadar hep çarşaf liste ile kurultaya giren Kılıçdaroğlu’nun kurultaya geniş bir anahtar liste sunması bekleniyor. Buna karşın bazı il ve belediye başkanlarının blok liste olması konusunda ısrarcı olduğu ve bu yönde kulis yürüttüğü belirtiliyor. Blok liste için kurultay günü önerge verilmesi ve bunun kurultayda kabul edilmesi gerekiyor.

PM’ye aday çok

Son kurultay’da PM’ye 462 kişi aday olurken, 36. Olağan Kurultay’da da toplam 60 kişilik PM için en az 500 kişinin aday olması bekleniyor. Hafta başında Kılıçdaroğlu’nun Meclis’teki makamında PM’ye girmek isteyen milletvekillerini kabul ettiği öğrenilirken, mevcut PM’nin büyük oranda değişmesi, İstanbul delegelerinin yeni PM’de kendini hissettirmesi bekleniyor.

Eminağaoğlu da aday adayı oldu

36. Olağan Kurultay’da Kılıçdaroğlu’nun karşısına ilk çıkan isim eski İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal olmuştu. Kocasakal ekibinin delegeden ziyade CHP üye ve seçmenlerine yönelik bir çalışma yürüttüğü öğrenilirken, adaylık için gerekli 127 imzayı toplama olasılığının düşük olduğu belirtiliyor. Muharrem İnce’nin Kılıçdaroğlu ile yarıştığı 2014’teki kurultayda topladığı imzanın 2.5 katını aldığına dikkat çekiliyor. İnce’nin 127 imzayı toplaması durumunda Kılıçdaroğlu’nun karşısındaki en güçlü rakip olacağı belirtiliyor. Aday adaylığını açıklayacağını duyuran son isim ise eski Yargıçlar Sendikesi Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu. Eminağaoğlu, pazartesi günü aday adaylığını resmen ilan edecek.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR