CHP’den Gülmen ve Özakça için Meclis Araştırma talebi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 CHP’li Sezgin Tanrıkulu, açlık grevinde kritik aşamada olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için OHAL Komisyonu’nu beklemenin yaşamları riske atmak anlamına geldiğini belirterek, Meclis Araştırması açılmasını talep etti.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, tutuldukları Sincan Cezaevi’nde açlık grevlerinin 128’inci gününde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için Meclis Araştırma Komisyonu kurulması talep etti.

Tanrıkulu, Meclis Başkanlığı’na verdiği önergenin gerekçesinde, “Tüm dünyada büyük yankı uyandıran bu olaydan sonra bile AKP Hükümeti, Gülmen ve Özakça’nın işe iade talepleriyle ilgili somut hiçbir açıklama yapmamıştır. Ancak İçişleri Bakanı, iki eğitimcinin tutuklanmasından sonra 25 Mayıs 2017 tarihinde yaptığı açıklamada, haklarında hiçbir yargı kararı olmayan Gülmen ve Özakça’yı DHKP-C mensubu olmakla suçlamıştır. Yıllarca kamu hizmeti yürütmüş olan iki eğitimcinin, haksız yere görevlerinden ihraç edilmeleri üzerine başlattıkları eylemin kamuoyunda ciddi bir yankı uyandırması akabinde teröristlikle suçlanmalarının izah edilebilir hiçbir yanı bulunmamaktadır. İçişleri Bakanı’nın söz konusu açıklaması sadece yargıya yönelik bir müdahale değil aynı zamanda AKP Hükümetinin bu iki eğitimcinin işe iade talebi konusunda herhangi adım atmayacağının da göstergesidir” değerlendirmesinde bulundu.

‘ÖLÜME TERK EDİLDİLER’

Tanrıkulu, “11 Mart’ta başladıkları açlık grevi 131’inci güne yaklaşan ve çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalan Gülmen ve Özakça’nın cezaevinde tutulmaları, sağlık sorunlarının her geçen gün daha da ciddileşmesi riskini artırmaktadır. Dünyanın hiçbir yerinde, en otoriter, antidemokratik ülkelerde bile dört ayı aşan açlık grevine Hükümetler sessiz kalmazlar. Ancak ne yazık ki AKP Hükümeti, ciddi sağlık riskiyle karşı karşıya bulunan iki eğitimciyi ağır cezaevi koşullarında ölüme terk etmiştir” ifadesinde bulundu.

‘OHAL KOMİSYONUNU BEKLEMEK YAŞAMLARINI RİSKE ATMAKTADIR’

Tanrıkulu, Gülmen ve Özakça’nın işe iade taleplerinin TBMM bünyesinde oluşturulan OHAL Komisyonu tarafından incelenip sonuçlandırılmasını beklemenin, eğitimcilerin yaşamlarını riske atmak anlamına geldiğini ifade etti.

“Zaten AKP Hükümetinin yargısız infazla iki eğitimciyi terör örgütü üyesi olarak yaftalaması, yargının verdiği siyasi tutuklama kararı, Gülmen ve Özakça’nın hayatlarını riske atmıştır” diyen Tanrıkulu, Meclis’in vakit kaybetmeksizin bu olayı her yönüyle incelemesi ve iki eğitimcinin açlık grevine son vermesi için gerekli koşulların oluşmasını sağlamaya çalışması amacıyla Meclis Araştırması açılması talep etti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR