CHP’den ‘Hayır’cılara yürüyüşe katılım çağrısı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Adalet Yürüyüşü koordinasyonundan Veli Ağbaba, “Hayır” cephesinde buluşan tüm kesimleri yürüyüşe davet etti. Erdoğan’ın sözlerinden sonra Kılıçdaroğlu’nun savcılığa çağrılması halinde durum değerlendirmesi yapacaklarını söyleyen Ağbaba, “Bu devran döner kimin yargılanacağını görürüz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a başlattığı “Adalet Yürüyüşü” 4’üncü gününde devam ediyor. “Adalet Yürüyüşü” koordinasyonunda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yürüyüşe ve AKP kanadından gelen eleştirilere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ağbaba, yürüyüşün beklediklerinden daha heyecanlı ve olumlu geçtiğini belirterek, toplumun diğer kesimlerinin de katılım sağlamasını istedi.

‘TÜRKİYE’Yİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ’

Türkiye’nin her anlamda karanlık içinde olduğunu söyleyen Ağbaba, yaptıkları “Adalet Yürüyüşü” ile toplumun tüm kesimlerine nefes olmak istediklerini kaydetti. Ağbaba, Türkiye toplumunun susturulmaya çalışıldığını da ekleyerek, “Türkiye’yi karanlıktan kurtaracağız” dedi.

‘BU DEVRAN DÖNER KİMİN YARGILANACAĞINI GÖRÜRÜZ’

Ağbaba, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Savcılar yarın sizi de çağırırsa şaşırmayın” sözlerine, “Savcılar hukuka uymayanları, anayasayı çiğneyenleri, karanlık ilişkileri olanları, savaş suçu işleyenleri çağırır” şeklinde yanıt verdi. Hukuka ve Anayasa’ya aykırı hiçbir şey yapmadıklarının altını çizen Ağbaba, “Bu devran döner kimin yargılanacağını görürüz” diye konuştu.

Türkiye’de yaşananları “Hukuksuzluğun dibi” şeklinde nitelendiren Ağbaba, “Biz bu duruma teslim olmayız, Erdoğan elindeki hâkimler ve savcılar ile bizi terbiye etmeye çalışıyor. Biz buna izin vermeyiz” dedi. Ağbaba, hukuk ve adalet çerçevesinde demokratik muhalefeti sürdüreceklerini söyledi.

SAVCI KILIÇDAROĞLU’NU ÇAĞRIRSA

Savcılığın çağırması halinde Kılıçdaroğlu’nun ifade vermeye gidip gitmeyeceğine ilişkin de konuşan Ağbaba, “Öyle bir durumda konuyu parti içinde değerlendirdikten sonra karar vereceğiz” dedi. Ağbaba, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylemlerinin ve tehditlerin kendilerini korkutmadığını vurgulayarak, “Hükümet kanadından yapılan eleştiriler, yaptığımız eylemin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

‘HDP’LİLERİN HAPİSTE TUTULMASI HUKUKSUZLUKTUR’

Ağbaba, Adalet Yürüyüşü’ne ilişkin olarak da “Adalete sahip olmak isteyen herkes bu yürüyüşe katılabilir. Nasıl ki ‘Hayır’ cephesinde herkes kendi ‘Hayır’ını savunduysa ve ‘Hayır’da birleşme olduysa, herkesin ‘Adalet Yürüyüşü’nde de birleşmesi gerekiyor” dedi. Ağbaba, Adalet Yürüyüşü’nde farklı kesimlerin bir araya geldiği belirtti. HDP’li milletvekillerinin tutuklanmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu kaydeden Ağbaba, “Haberal kararı var, Balbay kararı var. Buna rağmen bu insanların hapiste tutulması hukuksuzluktur” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR