CHP’den HDP’ye seçim ziyareti: Ortak nokta OHAL’de seçime gidilmeyeceği

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 CHP heyeti, seçim güvenliği ziyaretleri kapsamında HDP’yi ziyaret etti. CHP’li Özgür Özel, “Bütün kaygılarımız ortak. Ama burada ortaklaştığımız birinci husus OHAL şartlarında seçime gidilemeyeceği” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin “seçim güvenliği” konusunda başlattığı siyasi parti ziyaretlerini Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) ile sürdürdü. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Bursa Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık’tan oluşan CHP heyetini, HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Eş Genel Başkan Yardımcıları Alican Önlü ve Fatma Kurtulan, Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu kabul etti. HDP’li heyet üyeleri dün yaşamını yitiren CHP PM üyesi Yavuz Karahan için başsağlığı diledi.
Görüşme basına kapalı gerçekleşti. Yaklaşık 40 dakika süren görüşmenin ardından heyet üyeleri ortak açıklama yaptı.
İlk olarak konuşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Kamuoyunda hangi parti ittifak kuracağı tartışılan ama seçim güvenliğini de ortadan kaldıran ve pek çok adaletsizlik haksızlık ve iktidar partisi lehine bir takım düzenlemeleri içeren teklif üzerine ziyaretlerimizi HDP ile sürdürdük. Biraz önce HDP’nin değerli yöneticilerinin bizi kabul ettikleri toplantıda görüş alışverişinde bulunduk. Paketle ilgili endişelerimizi 5 başlıkta özetledik” diye konuştu.
‘ORTAKLAŞTIĞIMIZ NOKTA OHAL’
Özel, bu başlıklar etrafında HDP ile görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek, “Tabii konu üzerine son derece hakim bir siyasi partiyle birlikteydik. Bütün kaygılarımız ortak. Ama burada ortaklaştığımız birinci husus OHAL şartlarında seçime gidilemeyeceği. Zaten OHAL’in olağan bir yönetim biçimi gibi sürdürülmesi, meclis yerine cumhurbaşkanlığında toplanan bakanlar kurulunun yasamaya denk faaliyette bulunması son derece sorunlu. Seçimin adil her türlü baskıdan uzak demokratik ve şeffaf olması gerekiyor. En önemli şart da bir an önce OHAL’in kaldırılması” diye konuştu.
‘SEÇİM GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYACAĞIZ’
Teklifin her aşamasında itirazlarını sürdüreceklerinin altını çizen Özel, “AKP’nin getirdiği bu haksız uygulamalar itiraz ediyoruz. Yasalaşsa da önümüzdeki bir yıl içinde yapılacak uyum yasaları sırasında itirazlarımızı dile getireceğiz. Ama bu adaletsiz seçime karşı iktidarın karşısında tüm siyasi partilerle birlikte organize olarak seçim güvenliğinin sağlanması için kararlılığımız var. Türkiye tarihinin en yüksek katılım oranını hedeflediğimizi vatandaşın ülkeye sahip çıkmaya bizim de onların verdiği oyu korumaya inançlı olduğumuzun altını çizmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Daha sonra söz alan HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, şunları söyledi: “Bu ülkede birlikte yaşayacaksak yaşadığımız ülkenin sorunlarını birlikte konuşma cesaretini göstermemiz gerekiyor. Milletvekillerimizin önce dokunulmazlıkları kaldırıldı sonra vekillikler düşürüldü. Dolayısıyla seçim güvenliğinde söz etmek için önce seçilmişlerin iradesine saygı duymak gerekiyor. Her şeye rağmen galiba bu pakette yazılmayan bir 27. madde var, AKP sözcüklerinin çokça dillendirildiği AKP- MHP koalisyonuna katılmayanların düşmanlaştırılmasıdır. Bu da seçimi yarış olmaktan çıkarıp ülkede gerilimi artırır.”
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR