CHP’den ihraç edilen Nazlıaka: Yürüyüş Gezi ruhunu andırıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

CHP’den ihraç edilen ve Adalet Yürüyüşü kortejinde İstanbul’a doğru yürüyen Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka, yürüyüşün Gezi ruhunu andırdığını söyledi. Nazlıaka, HDP’nin katılması yönündeki tartışmalara ilişkin de “Farklılıklarla yan yana durmalıyız” dedi.

Ankara’dan İstanbul’a doğru başlatılan ve 17’nci gününde on binlerin katılımıyla süren Adalet Yürüyüşü’ne farklı kesimlerden katılım sürüyor. Adalet talebiyle İstanbul’a doğru yola koyulanların arasında dikkat çeken isimlerden biri de CHP’den ihraç edilen Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka. Nazlıaka, ihraç edilmesine rağmen partililerin ve yürüyüşçülerin yoğun ilgisi ile yürüyor. Adalet Yürüyüşü’nün başlatılmasını olumlu bulduğunu ve bu nedenle kortej içerisinde yer aldığını aktaran Nazlıaka, verilen mola süresi içerisinde yürüyüşe ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘YÜRÜYÜŞ GEZİ RUHUNU ANDIRIYOR’

Adalet Yürüyüşü’nün Gezi ruhunu andırdığını vurgulayan Nazlıaka, ülkede adalet arayışı içerisinde olan herkesin yürüyüşe dahil olduğunu söyledi. Yürüyüş içerisinde kadınların, gençlerin, çocukların, Kürtlerin, Türklerin, Alevilerin, Sünnilerin ve birçok farklı kesimden yurttaşların yer aldığını belirten Nazlıaka, “Herkesin adalet arayışını yüksek sesle haykırmak için yan yana durduğu bir yürüyüş. Nasıl ki; Gezi’de sessiz görünen kitleler bir araya geldiğinde çok yüksek bir ses çıktıysa, bu yürüyüşün böyle bir çağrışımı var” değerlendirmesinde bulundu.

‘HER ADIMDA TARİH YAZILIYOR’

Yürüyüşe katılanların attıkları her adım ile tarih yazdığına işaret eden Nazlıaka, “Türkiye’de hiçbir zaman unutulmayacak, daima iz bırakacak olan ve sonraki süreçleri belirleyecek olan bir yürüyüş. Parlamentoda siyaset yapmanın giderek etkisiz hale getirildiği bir dönemden geçiyoruz. Yeni rejim değişikliği ile siyaset sadece parlamento duvarları arasında yapılmaz. Siyaset, toplumsal muhalefet ile siyasi muhalefetin birleştiği zeminde daha güçlü yapılabilir. Bu nedenle yürüyüşe katılan farklı demokratik kitle örgütleri, farklı siyasi görüşten olan yurttaşlar, farklı kökenlerden gelenler, yan yana durma iradesi ile tek bir fikir altında buluşuyorlar” şeklinde konuştu.

‘ÜSTÜNLÜĞÜN HUKUKUNA HAYIR DİYORUZ’

Türkiye’nin ortaklaşmaya ihtiyacı olduğunu ve Adalet Yürüyüşü’nün birleştirici olduğunu dile getiren Nazlıaka, “Bugün biz olma günüdür. Adalet ve hukuk arayışının daha yüksek sesle talep edilmesi gerekiyor. Bugün adaletin güçlü, güçlünün de adaletli olması günüdür. Biz hukukun üstünlüğü yerine üstünlüğün hukukunu kurmak isteyenlere bir kez daha hayır diyoruz. 16 Nisan’da oluşan hayır platformunu daha da güçlendirerek, ülkemizin kaderinde çok önemli rol oynayacak olan bir dönemin içerisine gireceğini görüyoruz” diye konuştu.

‘ADALETE HAVA GİBİ SU GİBİ İHTİYAÇ DUYUYORUZ’

Adalet Yürüyüşü’nün 16’ncı gününe ilişkin, “Yürüdükçe güçleniyor, güçlendikçe yürüyoruz” ifadelerini kullanan Nazlıaka, devamla şunları kaydetti: “Bu duygu mücadele isteğimizi her geçen gün arttırıyor. İktidar daha fazla görmezden gelemez. Bir ülkede adalet yoksa o ülkede yaşayan herkes suçludur. Adaletin olmadığı yerde mal ve can güvenliği yoktur. Adalete hava ve su gibi ihtiyaç duyuyoruz. Yürüyüş adalet ve hak mücadelemize önemli bir ivme katacaktır.”

‘HÜKÜMET SÜREÇTEN RAHATSIZ’

Hükümet yetkililerinin Adalet Yürüyüşü’ne ilişkin yaptığı açıklamalara dikkat çeken Nazlıaka, “Hükümet süreçten rahatsız, bu nedenle kutuplaştırıcı ve ayrıştırıcı politikalarını devam ettirmeye çalışıyor. Bir yandan ‘Yollar yürümek ile eskimez’ diyerek, diğer yandan ‘Biz o yolları teröristler yürüsün diye yapmadık’ diyen hükümet, adalet arayışı içerisinde olan ve barışçıl bir süreç ile sürdüren insanları ‘terörist’ olarak yaftalamayı tercih ediyorlar. Türkiye’de ‘Hayır’ diyenler yolların yapılmasını sağlayan vergileri ödeyen yüzde 65 kesimidir. Türkiye’de ‘Hayır’ diyenler ülkenin ekonomisi ve kalkınmasına katkı sunanlardır” diyerek tepki gösterdi.

‘HEP BİRLİKTE HAYIR DEMELİYİZ’

HDP’nin Adalet Yürüyüşü’ne katılması yönündeki tartışmalarına ilişkin de konuşan Nazlıaka, “Bugün MHP’liler yürüyüş içerisinde yer alıyor. Farklı siyasi görüşlerden ve partilerden herkesin bu sürece dahil olması yürüyüşün etkisini büyütecektir. Farklı görüşten birçok insan var. Bu farklılıklar ile yan yana durmalıyız. Farklılığın zafiyet değil, zenginlik olduğunu fark etmemiz gerekiyor. Farklılıklarımızdan fark yaratmalıyız. Sen ben yok, biz demeliyiz. Her türlü haksızlığa karşı hep birlikte hayır demeliyiz” dedi.

‘AKP İKTİDARINA SESSİZ VE BARIŞÇIL İSYAN’

Adalet Yürüyüşü’nün 9 Temmuz’da Maltepe’de son bulmayacağını söyleyen Nazlıaka, “Bu mücadele ömür boyu sürdürülmesi gereken bir mücadeledir. Her kuşak mücadele ederek kazanır. Bu ne dünün sorunudur, ne bugünün sorunudur, ne de yarın bitecek bir sorundur. Var olan bir sorunun AKP iktidarı döneminde kontrolden çıkmış haline yönelik barışçıl ve sessiz bir isyandır. İsyanın varlığının AKP’yi tedirgin ettiğini görüyoruz. Bu kadar tedirgin olmaları, bir takım konularda verdikleri kararları gözden geçirebilecekleri, Türkiye’nin rejim değişikliğine insan tavır göstermesiyle, kararı gözden geçirmeleri yönünde hamle yapacakları umudu içimizde saklıyoruz” diye belirtti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR