Çığ faciasında yardıma giden 6 Kızılhaç’lı öldürüldü

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Afganistan’da geçen hafta yaşanan çığ felaketlerinde bilanço ağırlaşıyor. Hükümetin yaptığı son açıklamaya göre 191 kişi yaşamını yitirdi, 300 kişi yaralandı. Yardıma giden Uluslararası Kızılhaç’lı 6 görevli öldürüldü

Afganistan’da 32 vilayette yoğun kar yağışı nedeniyle çok sayıda ev kar altında kaldı, çığ felaketleri yaşandı. En fazla etkilenen yerlerden biri olan Nuristan’da resmi verilere göre en az 68 kişi çığ felaketinde hayatını kaybetti. Onlarca ev çığ felaketinden dolayı yıkıldı. Ailelere ekonomik destek yapıldığı belirtilirken yapılan gıda yardımları helikopterle bırakıldı.

İhmal var

Afganistan’ın dağlık kuzey bölgesi her yıl ölümcül çığ felaketlerinin yaşanması ihmalinde olduğunu gözler önüne seriyor. Yaşananlara müdahale edilmekte yetersiz kalan ekipler ekipmanın yetersiz olması nedeniyle ilk yardımın geç ulaştığını belirtiyor.

Bir günde herşeyler kaybettiler

Uluslararası Kızıl Haç Federasyonuna göre, Afganistan ve komşu Pakistan’da binlerce aile kar ve dondurucu havayla mücadele ediyor. Federasyon, “Bu aileler için yaşam bir daha asla eskisi gibi olmayacak. Bir günde her şeylerini kaybetmeleri trajik bir durum” dedi.

Yardıma giden 6 Kızılhaç’lı öldürüldü

Bu arada Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin 6 çalışanı öldürüldü, 2’si kayboldu. Kızılhaç, ülkedeki çalışmalarını belirsiz bir tarihe kadar erteledi. Saldırı, Türkmenistan ile sınırı olan kuzey bölgesinde gerçekleşti. Kızılhaç Komitesi, çığ felaketi mağdurlarına yardım götürmek isteyen görevlilerinin pusuya düşürüldüğünü bildirdi. Kızılhaç sözcüsü Thomas Glass, saldırganların kimliğini bilmediklerini ifade ederken, “Afganistan’da son 16 yılda gerçekleşen en kötü olay” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR