Cihanferd şimdi de göç idaresinde tutuluyor

Post date:

Author:

Category:

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin 4 dilli tabelasını çektikleri için tutuklanan ve önceki gün tahliye olan İranlı Kürt yazar Jiyar Cihanferd ve arkadaşı Hassan Balada, Göç İdaresi’nde tutuluyor. Cihanferd ve Balada, ülkelerine sınırdışı yöntemlerle gitmek istemediklerini söyledi.

Turist olarak geldikleri Mardin’de 3 Ocak 2017 tarihinde büyükşehir belediyesinin 4 dilli tabelasını çektikleri esnada gözaltına alınan ve 22 gün sonra “Örgüt üyeliği” gerekçesiyle tutuklanan İranlı Kürt yazar Jiyar Cihanferd ve Mardin Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Kürdoloji bölümüne mastır programına başvurmak isteyen Hassan Balada iki gün önce Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada tahliye edildi. Cihanferd ve Balada’nın tahliye edildikten sonra da Mardin Valiliği’ne bağlı İl Göç Müdürlüğü’nde tutuldukları öğrenildi.

Cihanferd ve Balada’nın bir nevi gözaltında tutulduklarını belirten avukatları Necati Çıray, mahkeme heyeti tarafından sınır dışı edilme ihtimallerinin olduğunu açıkladı. 48 saat içerisinde kararın verileceğini belirten Çıray, sınır dışı edilebilineceğini söyleyerek, “Böyle bir durumda itiraz hakkımız var. İtiraz ettiğimiz takdirde hemen sınır dışı edilemezler. Ancak İl Göç İdaresi’ne bağlı Geri Gönderme Merkezi’ne gönderilebilirler. Geri Gönderme Merkezleri bir nevi açık cezaevi gibi. 15-20 gün içerisinde itiraz hakkında bir karar verilir” diye ifade etti. Çıray, müvekkilleri Cihanferd ve Balada’nın sınır dışı yöntemle değil, kendi istekleriyle ülkelerine dönmek istediğini aktardı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR