Çin-Hindistan gerilimi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Çin-Hindistan sınırında yer alan Hindistan’a bağlı Sikkim eyaletinde, önceki haftalarda Çinli ve Hindistanlı birliklerin karşı karşıya gelmesinin ardından gerilimi artıran yeni bir gelişme daha yaşandı.

Hindistan’ı Sikkim ve Tibet bölgeleri arasında sınır ihlali yapmakla suçlayan Çin’in iddiasına göre, kendi sınırları içerisindeki bir yol yapım çalışmasına Hindistan askerleri müdahale etti. Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü Ren Guoqiang, Sikkim eyaleti sınırlarında Çin’in “egemenlik hakkı”nın bulunduğu DongLang’da yürütülen yol çalışmasının Hindistan ordusuna bağlı askerler tarafından müdahale edildiğini söyledi. Bakanlık sözcüsü ise, yaşanan gelişmenin sınırdaki huzura “ciddi şekilde zarar verdiğini” belirtti. Hindistan tarafı ise, Çin’i, Tibet’e gitmeye çalışan hacı adaylarına zorluk çıkardığı için suçluyor.

Çatışma pozisyonu iddiası

Öte yandan henüz teyit edilmemiş iddialara göre, her iki tarafın askerleri de sınırın sıfır noktasında sıcak çatışma pozisyonuna da geldiler. Ancak uzmanlar, iki ülkenin de Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) üyesi olduğunu hatırlatarak, gerilimin kısa sürede sonlandırılacağını belirtiyor. Geçtiğimiz günlerde Çin Halk Kurtuluş Ordusu birlikleri, Sikkim sınırında Hindistan’a ait sığınaklara zarar vermiş, yaşanan gelişmeler üzerine iki ülke ordusu arasında gerilim yaşandığı bildirilmişti. Bölgede en son 1967 yılında Hindistan ve Çin arasında askeri çatışmalar yaşanmıştı.

PEKİN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR