Çin’de ‘tuvalet devrimi’

Post date:

Author:

Category:

Array

Japon ve Çinli yetkililer geçtiğimiz haftasonu Kuzey Kore ve ticaret konularını konuşmak için bir araya geldi. Görüşmede en ilgi çeken gündem maddesi tuvaletlerin yenilenmesi oldu.

Çin devlket başkanı Şi Cinping 2015’te “Tuvalet Devrimi”ni başlattığında yalnızca turistik yerlerdeki tuvaletlerin yenilenmesi hedefleniyordu. Bu hafta açıklanan yeni projeye göre halkın erişimindeki tuvaletler de modernleştirilecek. 2018-2020 arasında 64 bin tuvalet yenilenecek. Geçtiğimiz üç yıl içinde 68 bin tuvalet yenilenmişti. Şubat ayında ise hızlı trenlerin büyük çoğunluğunda tuvaletler modernleştirildi.

Ülkedeki tuvaletlerin ezici çoğunluğu basit bir kuyudan ibaret ve sıhhi tesisat bulunmuyor. Çin’in People’s Daily gazetesi, Şi Cinping’in “Tuvalet meselesi önemsiz değildir. Medeni şehirler ve köyler inşa etmenin en önemli ölçütüdür” ifadesine birinci sayfada yer verdi.

China Morning Post gazetesine konuşan Dünya Tuvalet Örgütü Çin temsilcisi Bai Lin de “Çin’de halkın yaşam standardıyla ülkenin hızlı ekonomik büyümesi arasında derin bir uçurum var. Hijyenik tuvaletler iyi yaşam standardının önkoşuludur” dedi.

Birleşmiş milletler 19 Kasım’ı Dünya Tuvalet Günü ilan etmişti. Çin bir adım ileri giderek 19 Kasım’ı “Dünya Tuvalet Günü ve Çin Tuvalet Devrimi Farkındalık Günü” ilan etti.

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR