Cinsel istismar şikayetine bakanlıktan yanıt: Okul MEB’e bağlı değil

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Yeni Mahalle Belediyesi bünyesindeki Ragıp Tüzün Anaokulu’nda A.A. isimli çocuğun cinsel istismara maruz kaldığı iddia edildi. Ailenin suç duyurusuna savcılık takipsizlik verilirken, 183 Hattı’na yapılan başvuruya ise “Okul MEB’e bağlı değil” yanıtı verildi.

Ankara’da bulunan Yeni Mahalle Belediyesi bünyesinde hizmet veren 8 kreşten biri olan Ragıp Tüzün Anaokulu ve Gündüz  Bakımevi’nde  A.A. isimli bir çocuğun cinsel istismara maruz kaldığı iddia edildi. Edinilen bilgilere göre; 22 Nisan 2018 tarihinde okulda “yardımcı anne” olarak çalışan T. Ö. tarafından gerçekleştirildi.
BAKANLIKLAR KONUYLA İLGİLENMEDİ
İstismar okuldan eve gelen A.A.’nın olayı annesine anlatılmasıyla fark edildi. Çocuğunun cinsel istismara maruz bırakıldığını öğrenen aile, okul yönetiminin baskısı sonucu yalnızca istismarda bulunan “yardımcı anneyi’ şikâyet etti. Aile, daha sonra geçtiğimiz Eylül ayında Sosyal Destek Hattı Alo 183’ü arayarak okulu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na şikâyet etti. Şikayeti inceleyen Bakanlık, ise 15 Ekim’de aileye “Müracaatçı tarafından yapılan şikayete istinaden yapılan inceleme sonucunda şikayete konu olan kuruluşun bakanlığımıza kayıtlı açılış izin belgesi bulunan kreşler arasında yer almadığı Yeni Mahalle Belediyesi’ne bağlı anaokulu olduğu görülmüştür” cevabını verdi. Bunun üzerine MEB’i arayan aileye de benzer bir yanıt verildi. Aile son olarak ise olayı kaleme aldıkları bir dilekçe ile İçişleri Bakanlığı’na bildirdi ancak hiçbir yanıt alamadı.
İSTİSMAR TUTANAĞA YARALAMA OLARAK GEÇTİ
Olayın yaşandığı tarihte anaokulunda görev yapan tanığın anlatımlarına göre, ailenin çocuklarının cinsel istismara maruz kaldıklarını öğrendikten sonra şikâyet için kuruma geldiğini ancak kurum yönetiminin olayı tutanaklara “yaralama”  olarak kaydettiğini belirtti.
HALA BELEDİYE BÜNYESİNDE ÇALIŞIYOR
Aynı tanığın anlatımlarına göre, istismarda bulunduğu iddia edilen T.Ö.  olayın ardından Yenimahalle Belediyesi’ne bağlı Adile Naşit Anaokulu’nda işe alındı. Ailenin şikayeti yinelemesi üzerine T.Ö.’nün  çalıştığı anaokulundan alındığı bu sefer de aynı belediye bünyesinde bulunan Evrensel Değerler Çocuk Müzesi’nde çalışmaya başladığı öğrenildi. Ailenin daha sonra olayı savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu aktaran çalışan, soruşturmanın önce “cinsel istismar” ardından ise  “kasten yaralamaya”  suçundan yürütüldüğünü belirtti. Savcılık ise dosyayı, “Kovuşturmaya gerek yoktur” diyerek kapattı.
AİLEYE DESTEK VEREN EĞİTMENE MOBBİNG
Yaratıcı Drama Eğitmeni ve aynı zamanda olayın tanığı olan Bedisa Eloğlu, cinsel istismara tepki gösterdiği ve aileyi yalnız bırakmadığı için okul yönetimi tarafından mobbinge maruz kaldığını ve sonuçta bu nedenle işten ayrılmak zorunda kaldığını söyledi.
Ragıp Tüzün Anaokulu’nun MEB’e bağlı olup olmadığını sorduğumuz Yeni Mahalle Belediyesi İşletme ve İştiraklar Müdürlüğü’nden bir yetkili ise söz konusu anaokulunun MEB’e bağlı olmadığını ancak anaokulu açma ruhsatlarının olduğunu söyledi. Aynı yetkili konuşmasının devamında konunun hassas olduğunu ve bu konuda yorum yapmak istemediğini ifade etti.
MA / Zemo Ağgöz
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR