Cinsel saldırganın cezası 57 yıla çıkarıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İstanbul’da 19 yaşındaki üniversiteli kadına cinsel saldırıda bulunarak gasp eden servis şoförü Cengiz Ay’a verilen 45 yıl hapis cezasına, açılan ikinci davada “toplumda travma ve hak yoksunluğu sonucu doğurduğu” gerekçesiyle 12 yıl daha eklendi.

İstanbul’da 24 Ocak 2016 günü Bostancı mahallesi Bağdat caddesinde, 19 yaşındaki üniversite öğrencisi E.F.B’ye yönelik cinsel saldırıda bulunan ve gasp eden servis şoförü Cengiz Ay’ın yargılandığı ikinci davanın karar duruşması görüldü. E.F.B’yi bıçak tehdidiyle evinin sokağındaki bir apartmanın bahçesine götürerek cinsel saldırıda bulunan Ay’ın yargılandığı ilk davada Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, sanığı “nitelikli cinsel saldırı” ve “nitelikli gasp”tan 45 yıl hapse mahkûm etmişti.

Mahkeme heyeti, sanığın “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçunu da işlediğini belirterek, hakkında suç duyurusunda bulundu.

‘GÜVENSİZLİK VE KORKU ORTAMI OLUŞTURDU’

Mahkemenin suç duyurusu üzerine, tutuklu sanık Cengiz Ay hakkında “cinsel amaçlı kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 14 yıla kadar hapis cezası talebiyle bir dava daha açıldı. Anadolu 44. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yeniden hakim karşısına çıkan sanık Ay, “Susma hakkımı kullanıyorum” dedi.

Mahkeme, olay günü sanığın elindeki bıçakla kendisine karşı koymasını engelleyerek mağdur E.F.B’nin hareket özgürlüğünü kısıtladığını belirtti. Suçun soğukkanlılıkla işlendiği kaydedilen mahkeme kararında, şu ifadelere yer verildi:

“Mağdurun bir bayan olarak özgürce dilediği saatte istediği eylemi yapabilme özgürlüğünü kısıtlayarak, toplumda güvensizlik, korku ortamının oluşmasına sebebiyet vermiştir. Sanığın mağdurda ve toplumda doğurduğu depresyon, travma, maddi, manevi ve fiziki hak yoksunluğu sonucunun oluşması nazara alınarak alt sınırdan uzaklaşılarak hüküm kurulmuştur.”

Mahkeme, Cengiz Ay’ı “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan önce 8 yıl hapse çarptırdı. Suç cinsel amaçla işlendiği için de artırılan ceza, 12 yıla çıktı. Ceza, kararda yanlışlıkla 10 yıl yazıldı. Sanık, cezayı çok bularak karara itiraz etti.

İTİRAZI REDDEDİLDİ

İtirazı değerlendiren İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi de kararı onadı. Yerel mahkemenin kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir aykırılık bulunmadığını ifade eden daire, karardaki hatayı da 12 yıl ceza olarak düzeltti.

57 YIL HAPİS

Olayın ardından tutuklanan Cengiz Ay, toplam 57 yıl hapse çarptırıldı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR