Cinsiyetçi ayrıma yol açacak uygulamaya soruşturma

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Konevi Anadolu Lisesi’nde gelecek eğitim-öğretim yılında kız ve erkek öğrencilerin derslere ayrı sınıflarda devam edeceğine ilişkin cinsiyetçi ayrıma gelen tepkiler üzerine okul müdürü Ö.Faruk Özarslan, uygulamanın velilerin isteği üzerine gerçekleştiğini savunurken, İl Milli Eğitim Müdürü ise uygulamanın yönetmeliğe aykırı olduğunu ve soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Konya’nın Selçuklu ilçesindeki Konevi Anadolu Lisesi’nde, gelecek eğitim-öğretim yılında kız ve erkek öğrencilerin derslere ayrı sınıflarda devam edeceği duyuruldu. Konevi Anadolu Lisesi’nin internet sitesinde “Velilere duyuru” olarak yayınlanan okul müdürü Ö. Faruk Özarslan imzalı mesajda, “Okulumuz 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılından itibaren kız-erkek öğrenciler ayrı sınıflarda eğitime devam edecektir” denildi. Okulun sitesinde ilk olarak ana sayfada “Velilere duyuru” notuyla yayınlanan bu duyuru daha sonra kaldırıldı.

SORUŞTURMA BAŞLADILDI

Cinsiyetçi ayrıma yol açan duyuruya ilişkin sosyal medyadan tartışmalar yayılırken, okul müdürü Ömer Faruk Özarslan, velilerden gelen talep üzerine böyle bir karar alındığını ve uygulamanın siyasi, ideolojik, dini boyutu olmadığını, tamamen eğitimin başarısını artırmaya yönelik olduğunu ileri sürdü. İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy ise, yönetmelik hükümlerine aykırı olduğu için konuyla ilgili soruşturma başlattıklarını açıkladı.
Okulda 740 öğrencinin eğitim gördüğünü ve bu öğrencilerin yüzde 60’ının kız olduğunu söyleyen Özarslan, velilerin isteği üzerine geçen yılın ikinci döneminde pilot olarak birer sınıfı kız erkek öğrenci olarak ayrı oluşturduklarını söyledi. Okulda bu tür uygulamayı yapma yetkisinin olduğunu ileri süren Özarslan, duyuruyu gelen tepkiler üzerine kaldırırken, MEB’in de kendilerinden konu ile ilgili açıklama istediklerini belirtti.

‘OKLU MÜDÜRÜNÜN BÖYLE BİR YETKİSİ YOK’

İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy ise söz konusu olaya ilişkin soruşturma başlattıklarını duyurarak, böylesi bir durumun yönetmelik hükümlerine aykırı olduğunu kaydetti. Gürsoy şöyle dedi: “Konuyla ilgili okula inceleme ve soruşturma başlattık. Ne ilçe, ne de il Milli Eğitim Müdürlüğü’nün haberi yok. Velilerin talepleri olabilir ama bizler, yönetmeliği uygulamak zorundayız. Geçen dönem pilot olarak bir sınıf oluşturmuşlar, ondan da haberimiz yok. Okul müdürlerinin, yönetmeliğe göre böyle bir yetkileri yok. Geçen dönem açılan sınıf için de soruşturma başlattık. Duyuruda hemen kaldırmalarını söyledik.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR