Çipras’tan kreditörlere şartlı uzlaşma mesajı

Post date:

Author:

Category:

Array

Yunanistan Başbakanı Çipras, ülkenin kreditörlere olan borcunun hafifletilmemesi halinde kurtarma paketi reformlarının uygulanmayacağını söyledi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, özel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Yunanistan ve kreditörleri arasında aylardır devam eden kurtarma paketi müzakerelerini değerlendirdi.
Yunanistan’ın hedeflenenin çok üzerinde gelen faiz dışı bütçe fazlasının önemine değinen Çipras, “Eğer bu rakamı tutturamasaydık şu an (IMF Direktörü) Lagarde ile (Alman Maliye Bakanı) Schauble arasında pinpon topuna dönecektik” ifadelerini kullandı.

‘GECİKMENİN NEDENİ FİKİR AYRILIKLARI’

Çipras, müzakerelerde aylardır devam eden gecikmenin ise kreditörler arasındaki fikir ayrılıklarından kaynaklandığını savunarak, hükümetin elinden gelen çabayı gösterdiğini kaydetti.

Kreditörler ile üzerinde uzlaşılan kemer sıkma önlemlerinin hükümet tarafından meclisten geçirileceğini bildiren Çipras, “Bu önlemleri, borç hafifletmeye ilişkin bir anlaşmayı elde etmek için yasalaştıracağız. Eğer borç konusunda bir çözüme varamazsak, bu önlemler uygulanmayacak” ifadelerini kullandı.

‘ÖNLEMLER SEVİNDİRİCİ DEĞİL AMA…’

Çipras, hükümet tarafından kabul edilen kemer sıkma önlemlerinin sevindirici olmadığına işaret ederek, Yunan halkının şimdiye kadarki fedakarlıklarının boşa gitmemesi için çabaladıklarını vurguladı.

Yunanistan’ın temmuz ayında kreditörlere 7 milyar euro’luk geri ödemesi bulunuyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR