Cizreliler Mehmet Tunç’un vasiyetine sahip çıktı: Baş eğmeyeceğimizi gösterdik

Post date:

Author:

Category:

Yasak döneminde 200’ü aşkın kişinin bodrumlarda öldürüldüğü Cizre’de rekor bir düzeyde “Hayır” oyu çıktı. Cizreliler, “Diz çökmeyeceğiz bizimle gurur duyun” diyen Mehmet Tunç’un vasiyetine sahip çıkarak, “Cizre baş eğmedi. Bunu herkes bilsin. Erdoğan’ın başkanımız olmadığını gösterdik” mesajı verdi.

Sokağa çıkma yasakları döneminde aralarında Halk Meclisi Eşbaşkanları Mehmet Tunç ve Asya Yüksel ile Azadiya Welat Gazetesi Yazıişleri Müdürü Rohat Aktaş’ın da bulunduğu 200’ü aşkın sivilin bodrumlarda öldürüldüğü Şırnak’ın Cizre ilçesi, referandumda sonuçları en çok merak edilen merkezlerin başında geliyordu. Cizreliler, hafızalarına kazıdıkları Mehmet Tunç’un “Biz diz çökmeyeceğiz. Ölebiliriz ama asla teslim olmayacağız. Şehadete yürüyoruz, gururluyuz, siz de bizimle gurur duyun” sözleri ile sandıklara gittiklerini belirterek, “Cizre Mehmed’in vasiyetine sahip çıktı ve evlatları ile gurur duyduğunu Hayır’a bastığı mühürle gösterdi” dedi.

Yoğun güvenlik önlemleri altında oy verme işleminin yapıldığı ilçe, 81.26 “Hayır” oy oranı ile rekor kıran merkezlerden birisi oldu. Referandum seçimlerinde çıkan sonuçları değerlendiren yurttaşlar “Cizre baş eğmedi” mesajı verdi.

‘BİNALİ YILDIRIM’IN İSTEĞİNE CEVAP VERDİK!’

Yoğun baskıların olduğu bir ortamda sandık başına gittiğini söyleyen Aziz Olça ilçede çıkan oy oranından memnuniyetini dile getirdi. Başbakan Binali Yıldırım’ın, referandumda Şırnak genelinde yüzde 80 “Evet” oyu talebini hatırlatan Olça, “Yıldırım’a bir cevap verdik. Bu seçimlerde hile yapıldı. Büyük şehirlere baktığımızda ‘Hayır’ oyları önde. Genel çıkan oy oranlarını kabul etmiyoruz” diye konuştu.

‘YIKIM POLİTİKALARINA ‘HAYIR’ DEDİK’

“Hayır” oylarının yüksek olduğu merkezlerin listesini elinde taşıyan Abdulkadir Alkış ise, Şırnak halkının ölüm ve yıkım politikalarına “Artık yeter” dediğini belirtti. “Bu adaletli bir seçim olmadı. Bütün baskı politikalarına rağmen halk ‘Hayır’ iradesini ortaya koydu ve yıkım politikalarına hayır dedi” sözleri ile seçimi değerlendiren Alkış, Cizrelilelerin hiçbir zaman zalimin yanında yer almadığının altını çizdi.

‘BUNCA BASKI VE ZULME RAĞMEN İRADE TESLİM EDİLMEDİ’

İdris Bilgiç de halkın iradesini teslim etmediğini ifade ederek, “Bunca baskı ve zulme irade teslim edilmedi. Bölgede yüzde 10’un üzerinde asker, polis ve memur var. Aldıkları oyları da buradan aldılar. Biz gösterilmiş olan iradeyle gururluyuz ve başarı bizim olacak” diye konuştu.
HDP’nin tutuklu milletvekilleri ile belediye eş başkanlarını hatırlatan esnaf Mehmet Sait Meman da, “Şırnak’ta bir mitingin dahi yapılmasına izin verilmedi. Tüm bu engellemelere rağmen çıkan sonuç çok iyi” değerlendirmesinde bulundu.

‘CİZRE BOYUN EĞMEDİ’

Makbule Ners ise, “Erdoğan şimdiye kadar Kürt halkını kandırdı. Bu yüzden onu başkan olarak kabul etmiyoruz. Eğer bu seçimleri hakkıyla kazanmış olsaydı Erdoğan’ı tebrik ederdik; ancak böyle olmadı. Erdoğan’ın bizim başkanımız olmadığını verdiğimiz ‘Hayır’ oyları ile gösterdik” dedi.

Yaşanan haksızlıklara tepki olsun diye sandık başına gittiğini kaydeden Sakine Nur da, “Cizre zulme karşı dik durdu. Hiçbir zaman onların politikalarına karşı boyun eğmedi. Çocuklarımızı katlettikleri için onların önünde baş eğeceğimizi mi sanıyorlar? Onlara cevabımızı referandumda verdik” sözleri ile düşüncelerini ifade etti. Sakine Nur, hafızalara kazınan Mehmet Tunç’un “Biz diz çökmeyeceğiz. Ölebiliriz ama asla teslim olmayacağız. Şehadete yürüyoruz, gururluyuz, siz de bizimle gurur duyun” sözlerini hatırlatarak, Cizre’nin Tunç’un vasiyetine sahip çıktığını kaydetti.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR