Cizrelilerin soluklandığı tek alanın yıkımına başlandı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kavurucu sıcakların yaşandığı Cizre’de her gün binlerce insanın soluklandığı alanların başında gelen Dicle Nehri kenarındaki parklar, belediye tarafından “restorasyon” adı altında yıkılmaya başlandı.

Şırnak’ın Cizre ilçesindeki Dicle Nehri kenarında bulunan ve her gün binlerce insanın soluklandığı tek yer olan parklar, kayyum atanan belediye ekipleri tarafından “restorasyon” adı altında yıkılmaya başlandı. Eski Cizre köprüsünden Yafes mahallesine kadar uzanan parklardaki onlarca büfe, kulübe, kafe ve lokanta iki gündür belediye ekipleri tarafından kepçeler ile yıkılıyor. Kazı çalışmalarının da yapıldığı park alanında bulunan onlarca ağaç da yıkımdan nasibini alıyor. Özellikle dut ağaçlarını kesen belediye ekipleri, mesirelik alan yapılacağından dolayı kesimin yapıldığını ifade ediyor.

PROJE ÖNE ÇEKİLDİ

İl Özel İdaresi’nden parkların işletmesini yıllık olarak kiralayan işletme sahipleri ise defalarca kayyum ile görüştüklerini; fakat yıkıma engel olamadıklarını kaydetti. Kasım ayında yapılması planlanan yıkımın ani bir şekilde başlatılmasına anlam veremeyen işletme sahipleri, mağdur olduklarını belirterek, yıllık kiralarını bile çıkaramadıklarını ifade etti. Kısa bir sürede tamamen yıkılması beklenilen park alanındaki işletmelerde çalışan çok sayıda işçi ise işsiz kaldı.

İŞLETME SAHİPLERİ ENDİŞELİ

“Restorasyon” çalışmalarının 5 ay içerisinde tamamlanacağına dair kendilerine söz verildiğini aktaran işletmeciler, park işletmelerinin daha sonra başka kişilere verilmesinden de endişe duyduklarını ifade etti. Kavurucu sıcakların yaşandığı kentteki yurttaşların tek serinleyebildikleri alanın yıkılmasından en çok etkilenen Cizreliler ise duruma tepkili.

2009 yılında açılan bir dava sonucu Cizre Belediyesi’nden alınarak İl Özel İdaresi’ne devir edilen parkların yıkımının ise belediyeye bağlı kepçe ve işçiler tarafından yapılması dikkat çekiyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR