Çocuk işçilerin çığlığı: Çocukluğumu istiyorum

23 Nisan’da 23 çocuk işçinin yazdığı mektuplar Meclis’e gönderildi. Çocuklar milletvekillerine, “Sadece çocukluğumu istiyorum, fazla bir şey değil” diye seslendi

Hayata Destek Derneği’nin çocuk işçiliği konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla yürüttüğü ‘Bu İş Çocuk Oyuncağı Değil’ kampanyası kapsamında, 23 Nisan’da 23 çocuk işçinin yazdığı mektuplar Meclis’e gönderildi. Viranşehir’de ailesiyle birlikte mevsimlik tarımda; Urfa ve Hatay’da sanayide, mobilyacıda, markette ve ev içi işlerde çalışan Türkiyeli ve Suriyeli çocuklar, yazdıkları mektuplarda çalışmak istemediklerini, yalnızca okumak istediklerini dile getirdi. Hayallerini anlatan çocuklar, milletvekillerine “Sadece çocukluğumu istiyorum, fazla bir şey değil” diye seslendi.

‘Benim için ağır’

Judi (11): Benim adım Judi. Çalışmaya mecburum çünkü babam hasta. Annemle birlikte evlere gidiyorum, temizlik yapıyoruz. Yerleri, camları siliyorum. Bu işler benim için ağır. Bazen sırtım ve belim ağrıyor. Bazen yükseklere ulaşabilmek için merdivene çıkıyorum, korkuyorum. İşi bırakmak, sadece okumak istiyorum. Hayalim avukat olmak. Dünyadan tek istediğim bir şey var, haklarım ve arkadaşlarımla oynamak. Sadece çocukluğumu istiyorum, fazla bir şey değil.

Beşşar (16): İsmim Beşşar. Halep’ten geldim, 16 yaşındayım. Sanayide bir camcının yanında çalışıyorum. Çalışmayı bırakıp sadece okumak istiyorum. İleride mühendis olmak istiyorum. Çalıştığım yerde çok zorluk yaşıyorum. Camlar sırtıma çok ağır geliyor. Ama çalışmaya mecburum. 12 saat çalışıyorum ve çok yoruluyorum. Derslerime iyi hazırlanamıyorum. Umarım buradaki çalışanlar bize yardımcı olsun ve bu çocuklara yardımcı olsun sadece okula gitsinler, çalışmasınlar.

Emin (11): Sayın Bakanım. Yazın fındığa gidiyoruz. Ama ben yazın İstanbul’a denize gitmek istiyorum. Fındığa gitmem lazım, çünkü bize para lazım ama ben gitmek istemiyorum. Fındıkta çok yoruluyorum ve gücüm yetmiyor. Çok zorlanıyoruz. Çünkü orada akrep, yılan, ısırgan otu var. Güneşin altında ter içinde kalıyoruz ve hastalanıyoruz. Çadırlarımız su altında kalıyor. Fındıkta tuvaletimiz ve banyomuz yok. Bazen suyumuz da yok. Fındıkta oyun oynayamıyoruz. Sayın Bakanım ben okumayı çok seviyorum. Okulumuz ve eğitimimiz iyi olsun. Arz ederim.

‘Çalışırsak geleceğimiz gider’

Diyar (15): Benim adım Diyar. Markette günde 12 saat çalışıyorum. Okula gidemiyorum. En sevmediğim şey iştir. Hayalim petrol mühendisi olmak. İşi sevmiyorum çünkü eğitimimin zamanını alıyor. Çok yoruluyorum. Ödevlerimi yapmak için zaman bulamıyorum. Türk devletinden koruma istiyoruz. Maddi destek. Çünkü çalışırsak bizim geleceğimiz gider. Güzel bir geleceği hayal edemeyiz.

EN SON EKLENENLER