Çocuklar ölmesin dedi hapis cezası aldı

Post date:

Author:

Category:

Telefonla bağlandığı Beyaz Show programında Sûr’daki katliamlara dikkat çekmek için çocuklar ölmesin diyen öğretmen Ayşe Çelik’e 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi

Kanal D’de yayınlanan Beyazıt Öztürk’ün sunuculuğunu yaptığı Beyaz Show programına 8 Ocak 2016 günü telefonla bağlanarak, Amed’in Sûr ilçesindeki katliamlara dikkat çekmek için “Çocuklar ölmesin” diyen öğretmen Ayşe Çelik’e hapis cezası verildi. 5 yıl hapis istemiyle hakkında dava açılan Ayşe öğretmene destek olmak için kendilerini ihbar eden 38 aydın sanatçı, gazeteci, yazar ve Kanal D TV sorumlusu Kadir Turnalı’nın yargılandığı davanın karar duruşması, Bakırköy 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Şiddete karşı çıktığımız için yargılanıyoruz…

Duruşmada; 38 aydın, yazar ve sanatçı, iddia makamının mütalaasına karşı ortak savunma yaptı. Ortak savunmayı yazar Oya Baydar okudu. Baydar, “Bugün burada sanık olarak karşınızda bulunan Ayşe Çelik ve bu ortak savunmada imzası olan bizler, 2017 Türkiye’sinde barışı savunduğumuz, şiddete karşı çıktığımız, ‘çocuklar ölmesin, insanlar ölmesin, çocuklar aç susuz kalmasın’ çığlığına katıldığımız için ‘terör propagandası’ yapmakla yargılanıyoruz” dedi.

‘Sözlerimi tekrar ediyorum’

Ayşe öğretmen de, “Masumiyetime inanan bilim insanı, siyasetçi, aydın, sanatçı, hukukçu dostlara teşekkür ederken, hala güncel bir çığlık olduğunu düşündüğüm o sözlerimi tekrar ediyorum. ‘Sessiz kalmayın. İnsan olarak biraz daha hassasiyetle yaklaşın. Görün, duyun ve artık bize el verin. Yazık, insanlar ölmesin, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın!” ifadeleri kullandı.

Ayşe öğretmene hapis cezası

Mahkeme heyeti, aralarında oyuncu Orhan Alkaya, sanatçı Ferhat Tunç, avukat Bahri Belen’in de bulunduğu 38 kişi hakkında “suçu ve suçluyu övme” suçunun unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle beraatlerine karar verdi. Heyet, program sorumlusu sanık Kadir Turnalı’nın da “terör örgütü propagandası yapmak” suçunu kasten işlediğine dair cezalandırmaya yeterli delil elde olmadığı gerekçesiyle beraat kararı verdi. Mahkeme, Ayşe öğretmene ise “örgüt propagandası” yaptığı iddia edilerek 1 yıl 3 ay hapis cezasına hükmetti.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR