Çocuklara dahi merhamet yok!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ABD, körfez ülkeleri ve Türkiye destekli Suudi Arabistan ordusunun “devlet çıkarları ve ulusal çıkarlar” adı altında hava ve kara operasyonlarını sürdürdüğü Yemen’de çocuklara dahi merhamet gösterilmiyor. Hiçbir etik ve vicdan muhasebe yapmadan Riyad tarafından silahlandırılan Abdurabbu Mansur el-Hadi’ye bağlı güçler ve Suudi ordusunun operasyonlarında iki yılda en az bin 400 çocuğun hayatını kaybettiği bildirildi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Yemen Temsilci Vekili Meritxell Relano, yaptığı yazılı açıklamada, “Yemen’deki çatışmalarda Mart 2015’ten bu yana yaklaşık bin 400 çocuğun yaşamını yitirdiği, 2 bin 400’den fazla çocuğun da yaralandığı tespit edildi” dedi. Relano, birçok bölgede sağlıklı veri elde etmenin zorluğu nedeniyle gerçek sayıların belirtilenden çok daha yüksek olma ihtimaline de dikkat çekti.

Okullar kullanılmıyor

UNICEF yetkilisi ayrıca, ülkedeki savaş koşullarında yaklaşık 2 bin okulun kullanılamaz hale geldiğini belirtti. Relano, çatışmalarda kısmen veya tamamen yıkılanların yanında savaş nedeniyle evlerini terk eden ailelerin yerleşmesi ya da askeri amaçla kullanılması nedeniyle bu okullarda artık eğitim verilemediğini kaydetti. UNICEF daha önce Yemen’de yaklaşık 2 milyon 200 bin çocuğun yetersiz beslenme sorunu yaşadığını, 18 milyon kişinin de insani yardıma muhtaç olduğunu duyurmuştu. Yemen’de Mart 2015’ten bu yana devam eden çatışmalar nedeniyle gıda ve sağlık hizmetlerine ulaşma konusunda büyük sıkıntılar yaşanıyor. Suudi Arabistan, Yemen’de Sünni idare istiyor. Ülkedeki Şii Husilerin Sünni idareye tabi olması için elinden geleni yapıyor. Husiler İran’dan destek alarak Suudi destekli yönetimi birçok kentten çıkarınca, Suudi Krallığı körfez ülkelerinden ordu toplayarak ülkeyi işgal etmişti. Bu orduya ABD ve Türkiye de destek veriyor.

SANA-CENEVRE

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR