Çocukları cezaevinde olan anneler: En güzel hediye dik duruşlarıdır

Post date:

Author:

Category:

Çocukları cezaevinde olan binlerce anne, bir Anneler Günü’nü daha çocuklarından ayrı kutlayacak. Cezaevinde 11 yıldır tutulan Zana Yatkın’ın annesi Menice Yatkın ile 13 yıldır tutuklu olan Özkan Yaşar’ın annesi Hazal Yaşar, “Bir evladın anneye vereceği en güzel hediye dik duruşudur” dedi.

Çocukları cezaevlerinde olan binlerce anne, 14 Mayıs Anneler Günü’nü çocuklarından ayrı karşılıyor. 13 yıldır tutuklu Özkan Yaşar’ın annesi Hazal Yaşar ve Zana Yatkın’ın annesi Menice Yatkın Anneler Günü dolayısı ile duygularını dile getirdi.

‘ANNELERİN KADERİ ÇOCUKLARINDAN UZAK YAŞAMAK OLMUŞ’

Siyasi hükümlü olarak 13 yıldır cezaevinde tutulan ve şu an İzmir Aliağa’daki Şakran Cezaevi’nde bulunan, 60 günü aşkın bir süre açlık grevinde bulunan Özkan Yaşar’ın annesi Hazal Yaşar, bir anneye verilebilecek en büyük hediyenin halkların özgür bir şekilde yaşaması ve çocukları ile annelerinin bir arada barış dolu bir ülkede olması olduğunu belirtti. Oğlu Özkan Yaşar ile cezaevinden önceki günlerin her an gözleri önünde olduğunu kaydeden anne Yaşar, Türkiye’de annelerin kaderinin çocuklarından uzak yaşamak haline geldiğini ifade etti. Türkiye’de adalet olduğuna inanmadığını belirten anne Yaşar, “Ben oğlumla gurur duyurum. Oğlumun verdiği mücadeleden ötürü alnım açık ve başım dik. O dönem oğlumu suçlayanlar yargılayanlar şimdi hepsi darbeci diye yargılanıyorlar ve cezaevindeler” dedi.

‘ÇOCUKLARIMIZLA BERABER GÜZEL GÜNLER İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ’

Oğlu ile 13 yıldır Anneler Günü’nü ayrı geçirdiğini belirten anne Yaşar, şöyle devam etti: “Ben oğlumla 13 yıldır cezaevine her gittiğimde anneler günümü yaşıyorum. Bu yıl da açık görüş Anneler Günü’nden bir gün sonraya denk geliyor. Yine gideceğim. Elimi öpecek; ama mücadelesinden de vazgeçmeyecek. Ben de onunla beraber mücadele edeceğim. Bu ülkede yaşamak zaten zor. Kadın olarak bu ülkede her türlü sorunun yükünü bizler çekiyoruz. Bir de anne olmak başka. Oğlunu evladını kaybetmenin acısını bütün anneler bilir. Biz barışın olmasını istiyoruz. Kürt ya da Türk fark etmez bütün anneler barış istiyor. Bir insanın saltanatı için kimse ölsün istemiyoruz. Bize yapılan hakaretlere artık yeter. Bir anne için en güzel hediye evladıdır. Devlet artık kadınlara zulmetme politikasından vazgeçsin ve anneleri ağlatmasın. Daha nereye kadar bu acıları yaşayacağız. Artık yeter bu yaşananlara bir son verilsin ve barış sürecine geri dönülsün. Ben oğluma sarılmak istiyorum. Taybet Ana çocuklarının gözünün önünde katledildi. Barış için mücadele eden bir anne katledildi. Çocukları ölmesin diye bir anne katledildi. Artık yetmez mi? Biz anneler hiçbir zaman yapılan bu zulmü kabul etmeyeceğiz. Çocuklarımız için, onlarla beraber güzel günler için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

‘BANA EN GÜZEL HEDİYE OĞLUMUN MÜCADELESİDİR’

Siyasi tutuklu olarak 20 yıl ceza alan ve 11 yıldır cezaevinde bulunan Zana Yatkın’ın annesi Menice Yatkın ise, bütün annelerin Anneler Günü’nde çocuklarının yanlarında olması temennisinde bulundu. Sadece Anneler Günü’nde değil bütün günlerde hiçbir çocuğun annesinden ayrı kalınmaması gerektiğini belirten Yatkın, ”Anneler Günü yaklaşıyor ve ben rahatsız olduğumdan dolayı sürekli gidip oğlumu göremiyorum. Ama Zana gibi bir oğlum olduğu için başım dik. Oğlum cezaevinde baskılar altında ve buna rağmen direndiler. Bana Anneler Günü’nde verilen en güzel hediye oğlumun mücadelesidir. Geçenlerde gidip oğlumu gördüm. Durumu iyiye gidiyor ve bu beni çok sevindirdi. 20 yıl oğluma sebepsiz ceza verildi. Ne olursa olsun ben oğlumun bir gün özgür olacağı günü bekliyorum. Tıpkı 11 yıl beklediğim gibi. Bir evladın da anneye vereceği en güzel hediye ise oğlunun dik duruşudur. Oğlumun yanımda olmasını temenni ettiğim gibi oğlum yanımda olmasa da dik durması bana yeter. Bana verilecek en güzel hediye oğlumun mücadelesidir” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR