Çocukları ‘evlendirip’ hacca gönderdiler

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İstanbul Esenyurt’ta Tıfıl Anaokulu’nun mezuniyet gecesinde çocuklara gelinlik ve damatlık giydirilerek evlendirildi, gelinin beline erkek kardeşi tarafından kırmızı kuşak bağlandı ve ‘birlikte yaşayacakları’ eve getirildi. Evlendirilen çocuklar hacca gönderilirken, silah sesleri arasında ‘şehit’ olundu, Pamuk Prenses ve yedi cücelere dua okutuldu. Evrensel’den Eylem Nazlıer’in haberine göre, etkinlik, üç ve altı yaş arası çocukların hazırladığı slayt gösterimi ile başladı.

Slayt gösteriminin birinde erkek çocuklar Çanakkale Savaşı’nı anlatan piyesi sahnelediler. Çocukların silaha sarıldığı’ piyeste, ‘anne’ olan kız çocuğu savaşa gönderdiği oğluna ‘Oğul’ şiirini okudu. Bir başka slayt gösteriminde de erkek çocuklardan biri askere gönderilirken, asker kıyafeti giyen üç çocuğun mermilerle ‘Canım anam’ yazılı görselin önünde çektirdiği fotoğraf gösterildi. Slayt gösteriminde ‘şehadet’i simgeleyen çocuk işaret parmağını havaya kaldırdı.

Sorumlular hesap vermeli
CHP, söz konusu skandalı Meclis gündemine taşıdı. İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu sor önergesinde, “Esenyurttaki anaokulunun mezuniyet gecesi etkinliği kabul edilemez görüntülere sahne olmuştur. O yaştaki çocuklarımıza bunu yaptıranların mutlaka hesap vermesi gerekir. Kim ya da kimler çocukların eline boyundan büyük bu silahları vermiştir? 5 yaşındaki bir çocuğa şehadeti simgeleyen işareti kim öğretmiştir? Bu soruların cevaplarını bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Soruşturma başlattınız mı?
CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan ise Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a, bu ve benzeri etkinliği düzenleyen sorumlular hakkında herhangi bir soruşturma yapılıp yapılamayacağının yanıtını istedi.

BİRGÜN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR