Çocukları katledilen Roboskili ailelere dava!

0
276

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde Türk ordusunun bombardımanı sonucu 34 kişi hayatını kaybetmişti. 8 yıldır adalet peşinde olan 34 kişinin yakınları hakkında bir dava daha açıldı. Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı, katliamın 4’üncü yıl dönümü olan 28 Aralık 2015 tarihinde köyde yapılan anmada açılan pankartlar ve kimi flamaları gerekçe göstererek, bir süre önce soruşturma başlattı.
 
Soruşturma kapsamında, katledilenlerin yakınları olan Ayaz Encu, Aysel Encu, Berivan Encu, Cahide Encu, Cihan Encu, Fadile Tosun, Hanım Encu, Heybet Encu, Muhsin Aykut, Selcan Encu, Semire Encü, Sevcan Encu, Sözdar Encü ve Tufan Saydam ile katliam sonrası ailelerle dayanışmak amacıyla bir süre köye yerleşen Meral Geylani ve Yannis Vasilis Yaylalı’nın ifadeleri alındı.
 
YIL DÖNÜMÜNDEN SONRA DURUŞMA
 
“Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla hazırlanan iddianame Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk duruşması, katliamın 8’inci yıl dönümünden iki gün sonra, yani 30 Aralık 2019 tarihinde görülecek.
 
Söz konusu iddianamede, anmanın “örgüt etkinliğine” dönüştüğü iddia edildi. İddianamede, üzerinde “Li hemberî komkujiyan xwerêbirin” ve “Berxwedana reveberiyen xweser slav dikin” pankartlar ile PKK ve KCK’yi simgeledikleri iddia edilen flamalar suçlama konusu yapıldı.  

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here