Çocukları sessizlik öldürüyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Amed Barosu Çocuk Hakları Merkezi Üyesi Ümit Asiye Demir, çocuklar için tablonun her geçen gün daha da karardığını belirterek, Türkiye’de yargının ihlaller karşısındaki cezasızlık politikası uyguladığına dikkat çekti

Çocuğa yönelik istismar ve sömürünün iktidar ve erkek yargı eliyle meşrulaştırıldığı Türkiye’de, tablo her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Özellikle Kürdistan kentlerinde yaşanan savaş, çocukların sağlık, yaşam, eğitim ve barınma hakkını ortadan kaldırırken, ucuz iş gücü olarak çalıştırılan çocuklar ağır sömürü koşulları altında yaşamaya mahkûm ediliyor. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Türkiye’deki çocukların maruz bırakıldığı hak ihlallerini değerlendiren Amed Barosu Çocuk Hakları Merkezi Üyesi Ümit Asiye Demir, çocuk haklarını koruyan en temel sözleşmenin Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesi olduğunu vurguladı. Sözleşmenin taraf devletlere birçok hükümlülük yüklediğini vurgulayan Demir, “Sözleşmenin tamamı çocuğun korunması amacıyla hazırlanmıştır” dedi.

En temel hakları uygulanmıyor

BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin sağlık, eğitim, dil, isim, nüfus yurttaşlık hakkıyla birlikte birçok şeyi kapsadığını ifade eden Demir, taraf olduğu sözleşmenin dil ve kültürün yaşaması maddelerini kapsayan 17, 29 ve 30. maddelerine çekince koyan Türkiye’de, çocuk hakları ile ilgili çok ciddi bir hak ihlali yaşandığını vurguladı. Demir, çocukların en temel hakları arasında olan anadilde eğitim hakkının uygulanmadığını kaydetti. Çocuğa yönelik artan istismara dikkat çeken Demir, Çocuk Koruma Kanunu’ndaki belli tedbirleri uygulamaya çalıştıklarını söyledi. Çocuğa yönelik ihlallerde yaşanan cezasızlık politikalarına da vurgu yapan Demir, özellikle aile içi istismarın ardından, yine çocuğun tehdit edildiğini belirtti.

Cezasızlık ısrarı sürüyor

Şirnex’in (Şırnak) Silopiya (Silopi) ilçesinde panzerin evlerine girmesi sonucu yaşamını yitiren Furkan ve Muhammed Yıldırım kardeşleri katleden polisin ilk duruşmada tahliye edildiğini hatırlatan Demir, Karaman’da çocuklara yönelik toplu istismar suçunun sanıklardan sadece birinin hapis cezası altığını, ardından konunun kapatıldığını vurguladı. Cezasızlık politikasının uygulangını dile getiren Demir, birçok yurdun denetimsiz olduğuna dikkat çekti.

Devletin hiçbir çabası yok

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü vesilesi ile şube binasında açıklama yaptı. Şube Başkanı Ali Aydın, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni 1990 yılında imzaladığını hatırlattı. Devletlerin cinsel anlamda istismar ve sömürü dahil her türden fiziksel veya zihinsel zarar verme ve ihmale karşı çocukları korumakla yükümlü olduğunu aktaran Aydın, engelli çocukların özel muamele, eğitim ve bakım görme hakkına sahip olduklarını hatırlattı. Aydın, devletlerin çocukların kaçırılması ve satılması gibi faaliyetlerin ortadan kaldırılması için her türlü çaba göstermesi gerektiğini belirtti. Türkiye’de yaşayan yaklaşık 3 milyon Suriyelinin, yaklaşık yarısının çocuk olduğunu tahmin ettiklerini söyleyen Aydın, çocukların önemli bir kesiminin atölyelerde ve sağlıksız koşullarda yaşına uygun olmayan işlerde çalıştırıldığını belirtirken, okula gidenlerin de anadilleri ile eğitim alamadıklarını hatırlattı.

Cemaate emanet!

Türkiye’deki çocuklar, yaşam, barınma, sağlık ve eğitim gibi en temel haklarının ihlal edildiği bir ortamda, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nü karşılıyor. Eğitim-Sen Genel Mali Sekreteri Ahmet Karagöz, Çocuk Hakları Evrensel Bildirgesi’nde bulunan birçok maddenin ihlal edildiğini ve çocukların eğitimde fırsat eşitliğinden yararlanmadığını dile getirdi. Eğitimde fırsat eşitliğinin olmadığını hatırlatan Karagöz, “AKP son dönemde, yoksul ve emekçi ailelerin çocuklarını protokol yaptığı vakıf, dernek ve cemaatlere teslim etmiştir” dedi.

Sincan’da işkence var

CİSST ve TCPS, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla cezaevlerindeki çocuklarla ilgili hazırladığı raporu, yazılı olarak açıkladı. Rapor, tutuklu çocuklara ilişkin hak ihlali iddiaları, bilgi ve denetim mekanizmalarına yapılan başvurular ile akıbetlerini kapsıyor. Raporda geçen 7 Nisan 2017 tarihli verilere göre, 12-18 yaş aralığında bin 715’i erkek, 63’ü kız olmak üzere bin 778 tutuklu bulunuyor. 994’ü erkek, 28’i kız olmak üzere, bin 22 hükümlü çocuğun bulunduğu raporda, toplam 2 bin 800 çocuk tutuklunun olduğu açıklandı. Raporda işkence ve kötü muameleye ilişkin olarak en fazla şikayetin Sincan Çocuk Hapishanesi’nden geldiğini kaydetti.

JINNEWS

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR