“Çorum Olaylarının Dosyası Yeniden Açılsın”

Çorum‘da 1980 yılında yaşanılan ‘Çorum Olayları’nda hayatını kaybeden 57 kişi için olayların 32′inci yılında anma töreni düzenlendi. Sevgi ve Kardeşlik adı verilen yürüyüşe onlarca vatandaş katıldı. Sloganlar daÇorum olaylarının dosyasının yeniden açılması gerektiği belirtildi.

Mayıs-Temmuz ayları arasında meydana gelen olaylarda 57 kişi hayatını kaybetmiş onlarca vatandaş da yaralanmıştı. Çorum olaylarının ardından 32 yıl geçti. Onlarca vatandaş sokaklarda Alevi-Sünni kardeşliğine vurgu yaparken kentte bulunan sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra çok sayıda siyasi partide anma törenine katıldı. Bahabey caddesinden, Hürriyet meydanına kadar yürüyen onlarca vatandaşlar 1980 darbesini yapanlara lanet yağdırdı. Cumhuriyet meydanın da ‘Çorum Olayları’ Komitesi Başkanı Arslan Erkan yaptığı açıklama da olayların yaşandığı dönemde okullara, fabrikalara saldırıldığını belirtti. Yaşanan acı olayların ardından 1980 darbesi yapıldığını hatırlatan Erkan Maraş ve Sivas’ta yaşanan olayların son halkasının Çorum olduğunu aktardı. Çorum‘da yaşanan olayların darbeye zemin hazırlamak amacı için yaşanmış bir devlet terörü olduğunu savundu. İlk olaylarda amaçlarına ulaşamayan güçlerin halkın dini duyguları ile oynamaya çalıştığının altını çizen Arslan Erkan baş vurulan yalan haberlerle işi Alevi-Sünni çatışmasına yorduğunu söyledi. Arslan “Katliamlarla yüzleşilmeden yenileri engellenemez. Maraş ve Sivas’ta yaşana olayların ardından yaşanan Çorumolayları insanların hafızalarından silinmemesi ve tekrarlanması insanlık açısından son derece önemlidir. Mahkeme görülmüş bazı kişiler mahkum olmuş ancak Çorum katliamı tam olarak aydınlatılamamıştır. Asıl sorgulanması gereken derin devletin oynadığı oyunlardır. Yapılması gereken bir diğer konu da kamu görevlilerinin ihmal ve katkısı araştırılmalı ve oyun ortaya çıkartılmalıdır. Olaylar da bugün nasıl kardeşi kardeşe kırdırıldığı açık bir şekilde görülmektedir. Çok şey istemiyoruz, barış ve demokrasi istiyoruz. İktidardan isteğimiz Çorum olaylarının dosyasının yeniden açılmasıdır. “dedi. Olaylarda hayatlarını kaybedenler, ev ve iş yerlerini kaybedenler için onarıcı adalet mekanizmalarının olması gerektiğine vurgu yapan Erkan, Alevi-Sünni sanki farklıymış gibi yaşamaması gerektiğini ve yeni düzenlemelerin hayata geçmesi gerektiğini dile getirdi. Birlikte yaşama kültürünün oluşması gerektiğine değinen Arslan Çorum‘un ortasına barış ve kardeşlik anıtı yapılmasını istedi. Yapılan yürüyüşün Sevgi ve Barış yürüyüşü olduğunu aktaran Arslan olayların bir daha tekrarlanmaması temennisinde bulundu.

Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül de duyarlı olunduğu sürece barışın ve kardeşliğin karanlık odaklara gösterilebileceğini dile getirdi. Olayları en düzgün bir şekilde değerlendirmenin geleceğe gölge düşürülmeyeceğini söyleyen Bülbül barış ve kardeşlikten yana olan halkların kardeşliğini savunan insanlarla omuz omuza olunması gerektiğini kaydetti.

3 Temmuz 2012

EN SON EKLENENLER