‘Çorum ve Sivas katliamlarında yitirdiğimiz canlarımızı kitlesel olarak anmalıyız’

Post date:

Author:

Category:

2 Temmuz Pazar günü Sivas’ta ve 3 Temmuz Pazartesi günü Çorum’da yapılacak olan anmalar ile ilgili açıklama yapan PSAKD Adıyaman Şube Başkanı Mahmut Yapıcı, “Bu yıl yapılacak olan anmalar OHAL vesilesiyle daha da önem kazanıyor. O yüzden kitlesel bir şekilde Sivas’ta ve Çorum’da olmak gerekiyor” dedi.

 Bu yıl yapılacak olan Sivas ve Çorum katliamları protestoları ve canları anmaların OHAL’in uygulamasının olduğu bir süreçte yapılması sebebiyle yapılacak anmaların önemi artarken, Türkiye genelinde Alevi kurumları başta olmak üzere bir çok sivil toplum kuruluşu temsilcileri bu yıl yapılacak olan Sivas ve Çorum anması vesilesiyle açıklamalar yaparak katılım çağrısında bulunuyor. Adıyaman’da da PSAKD Adıyaman Şube Başkanı Mahmut Yapıcı PİRHA’ya açıklamalarda bulunarak katılım çağrısı yaptı.

“OHAL’İN UYGULANDIĞI BİR SÜREÇTE ANMALAR ÖNEMLİDİR” 

“Alevi yurttaşlar tarih boyunca birçok katliama maruz kalmış, çok büyük zararlar görmüş ve travmalar yaşamıştır” diyen Yapıcı, şunları söyledi:

“Aleviler hiçbir zaman nefretin dilini kullanarak bir intikam çabası içinde olmamış. Tarih boyunca yapılan birçok katliama rağmen hoşgörülü bir şekilde davranarak sürekli barışın, kardeşliğin ve eşit yurttaşlığın bu topraklarda yaşanması için bir çaba içerisinde olmuştur. OHAL’in uygulandığı bir süreçte Sivas’ta ve Çorum’da yapılacak olan anmalar ayrı bir önem kazanmıştır. Bu nokta başta Aleviler olmak üzere bütün Türkiye halkları yapılacak olan bu anmalara kitlesel bir şekilde katılarak Sivas’ta ve Çorum’da yitirdiği canlarını anmak için orada olmalıdır” dedi.

“ADIYAMAN’DAN KİTLESEL KATILIM SAĞLAYACAĞIZ”

Alevi nüfusunun yoğun olduğu Adıyaman’dan kitlesel bir katılım sağlayacaklarını ifade eden Yapıcı, “Bizler de Adıyaman’da PSAKD öncülüğünde yaptığımız çalışmaları tamamladık. Yapılacak anmalara katılmak için Pazar günü Sivas’ta olacağız. Anmalara katılmak isteyen canlar Karapınar mahallesinde bulunan dernek binamıza gelerek isimlerini yazdırabilir” ifadelerini kullandı.

Mustafa YÜKSEL/Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR