‘Çözüm Federal Suriye’dir’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Suriye Cephesi Başkanı ve Suriye’deki Uluslararası İnsan Hakları Platformu Başkan Yardımcısı Lema El Etasi, Kuzey Suriye’de Demokratik Federasyon sisteminin Suriye sorunlarında kalıcı çözüm için esas alınması gerektiğini belirtti.

‘Çıkar yaklaşımı var’

Suriye’deki sorunların ele alındığı uluslararası toplantılara ve çözüm tartışmalarına ilişkin ANHA’ya konuşan Lema, Soçi’nin ertelendiğini belirterek, “Biliyorsunuz bu toplantı ertelendi. Rusya da tıpkı Katar ve Türkiye gibi Suriye muhalefet kesimleriyle ilişkilenirken çıkar hesapları yapıyor. Örneğin, rejimin yeniden güçlenmesini istemeyen kesimleri öteledi. Fakat biz yine de Suriye’deki sorunların çözümü için atılacak tüm adımları destekliyoruz. Fakat bu tür organizasyonlara öncülük edenler, tüm kesimlere demokratik ve özgür şekilde görüşlerini paylaşma imkanı sunmalıdırlar” dedi.

Cenevre ve Astana’nın Kürtleri görmezden gelmesini ve sonuçsuz kalmasını değerlendiren Lema, “Suriye’deki Kürtler birçok kez görmezden gelindi. Aslında sadece Kürtler de görmezden gelinmedi. Sorunun çözümü konusunda çözüm önerileri olan tüm güçlerin önerileri de Cenevre, Astana’daki güçler ya da Rusya’nın ön gördüğü çerçevede değildir. Örneğin Cenevre toplantıları devletlerin egemenliğini ön görüyor. İktidarcı ve devletçi egemenliğin sorgusuna izin vermiyor. Bu yaklaşım da ya İran yerine Türkiye’yi ya da başka bir gücü tercih etmeyi doğuruyor” dedi.

‘PYD ön açıcı oldu’

Lema, “PYD 2011’den bu yana zihniyet ve sistemsel açıdan önemli bir açılım sağladı. Suriye’de siyasi ve toplumsal açıdan demokratik dönüşüm mücadelesi yürüterek, coğrafi temelli federasyon sistemini geliştirdi. Bu gerçeklik Rojava ve Kuzey Suriye’de karşılık buldu. Asıl önemli olan şey PYD’nin düşmanlık etmeden Rusya’nın etkisi altına girmemiş olmasıdır. Mevcut durumda ABD ve Avrupa’nın öncülüğünü yaptığı koalisyon güçlerine daha yakın durmaktadır. Rusya bu değişimden korkuyor. Onun için basın üzerinden Bognadov’un yaptığı gibi Türkiye’ye mesajlar veriliyor. Çünkü Erdoğan yönetiminin Kürt siyaseti kaybetti. Bence Kürtler, bu tür değerlendirmelere duygusal yaklaşmamalı. Rusya’nın şirin görünen bu açıklamasına aldanmamak gerekir. Biz 2013’te kurulduğumuzda herkesten önce federasyon projesini sunduk. Bu projemizi Rusya’ya da sunduk. O açıdan bugün Kuzey Suriye’de bizim hayallerimizin gerçekleşiyor olmasından büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR