Cuma namazı için ısrar üzerine barikatlar kaldırıldı

0
139

HDP’nin polis ablukası altındaki Ekin Ceren Parkı’nda gerçekleştirdiği Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne gelen yurttaşlar, ilk kez Cuma namazı için içeri alındı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), polis ablukası altında Diyarbakır Ekin Ceren Parkı’nda sürdürdüğü Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde Cuma Namazı kılındı. Valilik kararıyla 4 gündür hiçbir biçimde barikattan geçişlerine izin verilmeyen yurttaşlar da ilk kez Cuma namazı için içeri alındı.

Demokratik İslam Kongresi (DİK), Barış Anneleri Meclisi, Rûsipiler, imam ve çok sayıda yurttaş yapılan uzun görüşmelerin ardından alana alındı. Yurttaşları kapıda karşılayan HDP’li vekiller, tek tek selamlaştı.

‘İSLAM’DA ADALETSİZLİK YOKTUR’

Ezanın okunmasının ardından park içerisinde vekillerle yurttaşlar birlikte saf tuttu. Türkçe ve Kürtçe hutbe okuyan Mele Naif Erdem, Müslümanlık’ta ve İslam’da adaletsizlik olmadığının altını çizerek, “Herkesin adalet içinde bir ülkede yaşaması gerekiyor. Dini, dili ırkı kültürü ne olursa olsun herkese adalet ve demokrasi işlemesi gerekiyor. Bir an önce ülkeye huzur adalet gelmesi lazım. Hiçbir halkın diline engel konulamaz. Bu ülkede hiçbir insanın ölümünü tasvip etmiyoruz” dedi.

Hutbenin ardından Cuma namazı kılındı. Anneler de ellerini açarak dualar okudu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here