Cumartesi Anneleri: Demokratik bir Türkiye istiyoruz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Galatasaray Meydanı’nda geçen hafta 900’üncü eylemlerine yönelik engel ve baskılara tepki gösteren Cumartesi Anneleri, “Devlet şiddetinin bir yönetme biçimi olmaktan çıktığı bir Türkiye istiyoruz. Gözaltında kaybedilen insanlarımızın akıbetlerinin açığa çıkartılacağı, fail ve sorumlulardan adil bir yargı önünde hesap sorulacağı, gözaltında kaybetmelerin bir daha asla yaşanmayacağı demokratik bir Türkiye istiyoruz” dedi.

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybettirilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin açığa çıkarılıp yargılanması talebiyle gerçekleştirdikleri eylemin 901’incisini online gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde Cumartesi Anneleri, 900’üncü haftasında Galatasaray Meydanı’nda yaptıkları eyleme yönelik gözaltı ve engellemelere dikkat çekti. Cumartesi Anneleri adına basın metnini 42 yıl önce gözaltında kaybettirilen Hayrettin Eren’in kardeşi İkbal Eren okudu.

“BARIŞÇIL TOPLANMA HAKKI DEMOKRASİLERİN ÖLÇÜSÜDÜR”

İnsanların görüşlerini ifade edebilmesi için düzenledikleri toplanma ve gösterilerde mekan ve zamanını serbestçe seçme hakkına sahip olduğunu dile getiren Eren, Galatasaray Meydanı’nda eylem yaptıkları için iktidarın düşmanca tavrıyla karşı karşıya kaldık. İktidar şiddet ve baskı politikalarıyla kendilerini susturmaya çalışıyor ancak biz her seferinde sözümüzü söylemenin bir yolunu bulduk. Devlet barışçıl toplantıları kolaylaştırma ve koruma yükümlülüğü var. Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından eylemlerimiz 4 yıldır keyfi bir şekilde engelleniyor. Anayasa yok sayılarak temel hak ve özgürlüklerimizi kullanmamız engelleniyor. Unutmayalım ki barışçıl toplanma hakkı demokrasilerin ölçüsüdür. Toplanma hakkının engellendiği yerde hukuktan ve demokrasiden bahsedilemez” diye belirtti.

“GALATASARAY MEYDANI’NDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Gözaltında kaybettirilen yakınları için tüm engellemelere karşı meşru taleplerinden vazgeçmeyeceklerini belirten Eren, “Devlet şiddetinin bir yönetme biçimi olmaktan çıktığı bir Türkiye istiyoruz. Gözaltında kaybedilen insanlarımızın akıbetlerinin açığa çıkartılacağı, fail ve sorumlulardan adil bir yargı önünde hesap sorulacağı, gözaltında kaybetmelerin bir daha asla yaşanmayacağı demokratik bir Türkiye istiyoruz. Kaç yıl geçerse geçsin adalet istemekten ve kayıpları için eylem yaptıkları Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmeyeceğiz. 901. haftamızda demokratik, özgür, eşitlikçi ve adil bir Türkiye talep eden herkesi Cumartesi Anneleri nezdinde barışçıl toplanma hakkını savunmaya davet ediyoruz. Başta barolar olmak üzere, hukuk örgütlenmelerini göreve çağırıyoruz” dedi.

PİRHA/İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR